Tatil ArkadaşlığıTatil YazılarıTur Arkadaşlığı

Tur Arkadaşları: Hakkındaki tüm negatif düşüncelerin değişecek!

Tur arkadaşları

Tur Arkadaşları

İnternet üzerinden ” tur arkadaşları” araması yapıldığında hiç olmazsa iyi bir tecrübeye rastlayın diye kaleme alınmış bu yazı ile umarım tur arkadaşlığı hakkındaki negatif görüşler değişir.

Kendi deneyimlerimi paylaştığım bu yazıdan önce tur arkadaşları konusunda o kadar çok şey okumuştum ki. Korkmakta ve tedirgin olmakta haklıydım bence. Sanki alaca karanlık kuşağı hikayeleri gibi korkutucu derecede kötü tecrübeler vardı internette. O yüzden bu yazıyı yazmak istedim.

tur arkadaşları
tur arkadaşları

Yaz tatilinde bir Karadeniz turuna çıkmak istiyordum. Şöyle kaliteli bir tur buldum internet üzerinde. Yalnız tek kişi olduğum için tedirgin oldum tabii ki. Otobüste yanıma kim oturacak? Nasıl biri olacak? Konuşkan mı? Öyle çok konuşan insanı da sevmem ama tamamen somurtup oturanı da istemem. Böyle düşüncelerle dolu bir kafayla tur otobüsünün önüne geldim.

 Tur Arkadaşları İlk Tanışma

Tur arkadaşları ilk tanışma merasimi nasıl olmalı sizce?Bizimki biraz farklı oldu belki ama güzeldi. Hala hatırladıkça gülümserim. Otobüsün kapıları açılmamıştı. Muavin bile ortada yoktu. Pardon host bile gelmemişti daha. Aynı yaşlarda olduğumuzu düşündüğüm bir kadın otobüsün yanında benim gibi dikiliyordu. Yüzümün asıldığını görünce gülümsedi “birazdan gelirler” dedi. Ne kadar güzel gülümsemişti öyle içim ısındı birden. Ben genelde negatif düşüncelerle dolu bir insanımdır. Bu düşünceler de hemen yüzüme yansır. Ama o kadının gülümsemesi beni bile karamsarlıktan uzaklaştırmayı başarmıştı.

Nihayet görevli geldi ve bagajlarımızı almaya başladı. Bagajları verdikten sonra otobüsteki yerime oturmak için elimdeki kâğıtta yazan numaralı koltuğa gittim ve oturdum. Cam kenarı istemiştim özellikle insanlarla fazla muhatap olmamak için. O zaman tura neden katıldın? Hem de 1 hafta sürecek bir tura? Dediğinizi duyar gibiyim ama Karadeniz hep merak ettiğim bir coğrafyaydı ne diyeyim.

Hala yanıma oturacak,  tur arkadaşları olacağımız kişiyi merak ve endişeyle bekliyordum. Çantamdaki telefonun çalmasıyla düşüncelerim bölündü ve dışarıya bakarak konuşmamı sürdürdüm. Telefonu kapattığımda yanımdaki koltuk dolmuştu. Endişeyle başımı kaldırıp baktığımda karşımda kim vardı dersiniz? Evet, aşağıda karşılaştığım o güler yüzlü kadındı tur arkadaşım. Çok mutlu olmuştum tabii ki. Tur arkadaşları ile ilgili hikâyelerden sonra korktuğum başıma gelmemişti. Çenesi düşük bir ergen ya da sürekli uyuyan bir teyze değildi. Benim yaşlarımda bir kadındı.yaşlarımda genç bir kadındı. Adını söyleyerek elini uzattı ve tanıştık. Sonrasında kimseyi rahatsız etmemek adına kısık sesle ama harika bir sohbet başladı aramızda.

Tur Arkadaşım Harika

İlk mola yerine geldiğimizde “tur arkadaşım harika biri” diye düşünmeye başlamıştım bile. İkimiz de bekârdık. Çalışan ve ayakları üzerinde durmayı başaran iki genç kadındık her birimiz de. Eğitimlerimiz hemen hemen aynı olmasına rağmen ben eğitim sektöründe o ise bilişim sektöründe çalışıyordu. İkimiz de Karadeniz Turuna sadece buraların doğasını merak ettiğimiz için katılmıştık. Mola yerinde kahvelerimizi içerken sohbet bir anda ailelere kaydı nasıl olduysa. O babasını çok seviyordu. Ben ise babamla ilgili pekiyi anı hatırlamıyordum nedense. Benim hüzünlendiğimi görünce hemen konuyu değiştirdi. Tur arkadaşları olarak birbirimizin ne düşündüğünü anlayabiliyorduk. ve ilk ziyaret edeceğimiz şehir olan Amasya’ya doğru yola koyulmak üzere otobüse bindik.

tur arkadaşları
tur arkadaşları                                               

Amasya Ferhat İle Şirin Su Kanalı ziyaretimiz sırasında bol bol resimler çektik. O resminin çekilmesine bayılıyordu ben de resim çekmeyi seviyordum.https://www.tatilbudur.com/kultur-turlari/karadeniz-turlari Gök Medrese Camii panoramik manzarası ile kuş bakışı bir görüntü almamızı sağladı. Amasya müzesi, 2. Bayezid Külliyesi ve Camii, Şehzadeler Parkı, Alçak Köprü, Yalı Boyu Evlerini gezdik ve fotoğraflarını çektik. Hükümet Köprüsü, saat Kulesi, Kaya Mezarlarını gezdikten sonra nihayet öğle yemeği için oturduk. Yemek seçerken iki arada kaldığımızdan birimiz Amasya kebap söyledi diğeri yöresel olan ot yemekleri çeşnisi. İkimiz yemeklerimiz bölüşerek her birinden tatmış olduk. Birer Türk kahvesi içtikten sonra yola çıkmak üzere otobüse geçtik.

Otel Maceramız

tur arkadaşları
tur arkadaşları

Nihayet kalacağımız yer olan Ordu’da deniz kenarında harika bir otele geldik. Odamız deniz görüyordu ve otelin havuzu da vardı. İkimiz de mayolarımızı giyerek denize girdik. Hava kararmaya başlayana kadar plajda kaldık.

Odadaki düzenimiz konusunda da her ikimizde ılımlı ve anlayışlı idik. Akşam yemeği için otelin yemek salonuna indik ve çok tatlı bir yaşlı çiftin olduğu masaya oturduk. Tonton teyze bize “siz önceden beri arkadaş mısınız?” diye sordu. İkimiz de bir ağızdan “hayır” deyince çok şaşırdı. Ama bu kadar iyi anlaşan tur arkadaşları olur mu hiç dedi. Birbirimize bakıp nedenini sorduk. Meğer teyze geçen yıl yalnız başına bir tura katılmış ama tur arkadaşı ona geziyi zindan etmiş. Tatili yarda bırakıp gitmek istemiş ama tur şirketi başka biriyle yerini değiştirmesine müsaade etmiş de öylelikle vaz geçmiş. Ama tonton teyzenin tatilinden üç gün zehir olmuş.

Bundan sonraki 6 gün daha böyle dolu dolu ve eğlenceli geçti. Harika yerler gördük ve harika vakit geçirdik.T

Tur Arkadaşları – Maceranın Sonu

Tur arkadaşları
Tur Arkadaşları

Gerçekten her ikimiz de çok şanslıydık tur arkadaşı konusunda. Hatta diğer seyahatimizi ayrılmadan planladık bile. Böyle bir kafa dengi tur arkadaşı bulduktan sonra ikimiz de kaybetmeyi göze alamazdık.

Yalnız, duyduğuma göre artık bazı tur şirketleri form doldurtup sizin kıstaslarınıza uygun tur arkadaşı çıkarsa size haber veriyorlarmış. Ya da olanların içinden sizin seçim yapmanız gerekiyormuş. Her iki kişiyi önceden tanıştırıp anlaşabilirlerse tur satın almalarına yardım ediyorlarmış. Bence güzel bir uygulama ve çok tutulacağına eminim. Bu konuda daha geniş bilgi edinmek için sitede bulunan Tur arkadaşlığı ile ilgili merak edilen üç şey isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Hatta bununla ilgili önceden beri bazı forumlar var ve onlardan tur arkadaşları seçilebiliyor. Farklı şehirlerdeki ruh ikizlerinin buluşup tatil yapması sadece tesadüflere kalmamalı bence de.https://www.tatilarkadasligi.com/tur-arkadasi-ile-ilgili-merak-edilenler/

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Tur Arkadaşları: Hakkındaki tüm negatif düşüncelerin değişecek!”

  1. Mavitur için herkes eşli olarak gittiği için zayıf güzel sohbetlere katılacak kitap okumayı seven arada sırada alkol alabilecek siğara içen bir dürüst olmak en başta ve ğüvenilir bir arkadaş bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close