Tatil Arkadaşlığı

Tur Arkadaşı: Tur arkadaşlığı ile ilgili merak edilen 3 şey!

Tur Arkadaşı İle İlgili Tüm Merak Edilenler

Tur arkadaşı kavramı Turizm literatürüne yurt içinde ve ya yurt dışında seyahat etmek isteyen ama yalnız olmak istemeyen gezginler tarafından kazandırılmıştır. Daha çok ekonomik yönü düşünülerek ortaya çıkarılmış olsa da güzel anıların paylaşılması da etkili olmaktadır.

 

tur arkadaşı

Tur Arkadaşı Nedir?

Tur arkadaşı uygulaması otellerde oda için fark ödememek adına başlatılmış bir uygulama olmakla beraber son yıllarda farklı bir yol arkadaşlığına dönüşmüştür. İlk etapta insanları tur arkadaşı aramaya iten, otellerde uygulanan ücret politikasının tatil ekonomisini zora sokmasıdır. Bilindiği üzere otellerde single olarak kalındığında normalde iki kişilik odada 1 buçuk ücret ödenmesi istenir. Oysa iki kişi kalındığında herkes kendi oda ücretini ödediğinde 2 gecede 1 gece kara geçilir. Bu durumu kendi lehine çevirmek isteyenler ve gezmeyi sevenlerdir. Bu kimselerin kendi aralarında plan yaparak bir tura çıkmalarıyla başlayan yol arkadaşlığı sayesinde tur arkadaşlığı kavramı hayatımıza girmiştir.

Forumlarda tanışan iki tur arkadaşı önceden konuşarak kendilerine bir tur güzergâhı belirler. Hatta aynı güzergâha gideceklerse ve anlaşma sağlarlarsa daha fazla kişi de olabilir. Grup halinde gidilmesi durumunda, otellerde daha uygun fiyata kalabilmeleri mümkün olmaktadır. Ancak kalabalık grupların kendi aralarındaki dinamikleri farklı olduğundan tatil kâbusa da dönebilir. Daha küçük gruplarla yapılan tur arkadaşlığı daha verimli ve eğlenceli olmaktadır. Ayrıca tatil ve tur arkadaşlığı seçimiyle ilgili de şu yazımıza; Tatil Arkadaşı Seçimi Nasıl Yapılır? göz atmanızda fayda var.

 

Tur Arkadaşı Nasıl Seçilir

1-Tur arkadaşı nasıl seçilmelidir?

İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde gezginler tur arkadaşı olarak yakın çevresindeki insanlardan seçerlerdi. Peki günümüzde tur arkadaşları nasıl seçilir? Genelde konaklama ekonomisi için seçilse de bisiklet, trekking, motosiklet ya da karavan tatili için de bir yol arkadaşı arayışları her zaman mevcut olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Genelde iki kişi olarak gerçekleştirilen bu uygulama için insanlar artık internetteki forumlarda tanışıyor. Hatta bunun için özel olarak kurulmuş siteler bile var. Bu siteler aracılığıyla başvurular alınıyor. Birbirine uygun olan ve aynı güzergâha gitmek isteyen başvuru sahipleri tanıştırılıyor.

Buna özel düzenlemiş tur arkadaşı ile ilgili her şey için özel sorular olan başvuru formunu doldurmak yeterli. Kişisel bilgiler ve gezmek istenilen yerlerle ilgili soruların dışında sigara ve alkol kullanımı ile ilgili sorular da var. Çoğunlukla kadın gezginler kendi cinslerinden biriyle olmak istiyor. Ama erkek gezginler için cinsiyet ayrımı gibi bir kriter yok. Bu platformlarda tanışıp yol arkadaşı olan kimselerden problem çıkaranlar olursa kayıtları siliniyor ve bir daha üye olmaları engelleniyor. Gezginler için nispeten bir güvence olsa da ilk defa böyle bir uygulamayla tur arkadaşı bulanlar yine de tedirgin olabiliyor.

Ya hazır bir tur paketi ile ya da onların belirleyeceği güzergâha göre bir tur planı yapılıyor. İstendiği takdirde ki kesinlikle tavsiye edilir önceden konaklama planı ve rezervasyonları da yapılır. Gezilecek yerler ve konaklama ayarlamaları önceden yapılabilir.  Bunlar yapıldıktan sonra transfer ayrıntıları da gitmeden planlanır ve rezerve edilirse daha ekonomik ve kötü sürprizlerden uzak bir seyahat olması sağlanacaktır.

 

tur arkadaşı

2-Tur arkadaşımı arıyorum tur şirketi bana yardımcı olur mu?

“Tur arkadaşı arıyorum” talebinin cevabına ise elbette internet öncesinden beri tur şirketleri bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Tek kişilik turlardan daha ekonomik olan iki kişilik turlar için ekonomik tur arayan gezginleri eşleştirme yaparlar. Önceden sadece birbirini tanıyan kişilere tavsiye niteliğinde sunulurdu. Günümüzde ise tek kişi olarak tur satın almak isteyen hemen herkese bir alternatif olarak sunulmaktadır. Bu tür bir tur arkadaşlığında sadece odada ve yolculuk esnasında bir araya gelmeleri yeterlidir. Diğer zamanlarda kendi başlarına takılabilirler. Siz de isterseniz tur şirketlerinden, forumlardan ya da tur arkadaşlığı için özel olarak kurulmuş sitelerden bir tur arkadaşı bularak daha ekonomik bir seyahat yapabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız seyahat tek başına çıkacağınız bir seyahatten en az % 30 daha ucuza gelecektir.

 

3-Bizim için doğru olan tur seçimini nasıl yapabiliriz?

Bizim için doğru olan tur seçimi için forumlardaki paylaşımlardan yararlanılabileceği gibi tur şirketlerinin web sitelerinden de faydalanılabilir. Tur şirketleri her türlü ilgi ve ihtiyaca uygun olarak tur paketleri düzenler. size düşen sadece ilginizi çeken yada merak ettiğiniz lokasyona uygun olanı seçmektir.

Aslında gemi turu gibi farklı olan tur seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bu tür bir seyahat yapmadıysanız kesinlikle hayatınızda bir kez olsun bu deneyimi yaşamalısınız.gemi seyahati ile pek çok ülke gezebilme şansına sahip olmanız da mümkün. Gemi seyahati de iki kişi olarak yani bir tur arkadaşı ile gidildiğinde daha ucuza gelir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Tur Arkadaşı: Tur arkadaşlığı ile ilgili merak edilen 3 şey!”

  1. Merhaba arkadaşlar karavan araba ile turkiye turu yapmak istiyorum Ve yanıma arkadaş arıyorum NOT:tüm masraflar ortak olacak yiyecek içecek yakıt araç bakım araç tamir vs vs düşünen olursa arasın lütfen arasın adım şahin 05336556162

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close