EgeGezilecek YerlerTatil Önerileri

Sakinliğin Başkenti Seferihisar

Ülkemizde birçok turistik bölge bulunmaktadır. En çok turist çeken yerlerden birisi de Seferihisar bölgemizdir. Sakinliği ile bilinen bu bölge İzmir’in kıyı taraflarında bulunmaktadır. Sakinliğin başkenti Seferihisar ülkemizin en önemli turistik bölgelerinden birisidir. Yurtdışı seyahati için olanağı olmayanların tercih edebileceği bu bölgeyi sizler için tanıttık. Gezilebilecek yerler hakkında sizlere kısaca bilgi verdik.

Sakinliğin Başkenti Seferihisar

 

Seferihisar sakinliği ile adını sıklıkla duyduğumuz bir kent. Nostaljik sokakları, tarihi, gezilecek yerleri, çevresi zeytin ağaçları ile süslenmiş muazzam bir tatil bölgesi. İzmir’e bağlı bir ilçe olmasının sebebi ile ulaşım kolaylığı da ön plana çıkan bu tatil yeri gerek yerel turistlerin gerekse yurt dışından gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Sakinliğin başkenti Seferihisar çok eski medeniyetlere ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Seferihisar yerleşim yerinde iklim olarak Akdeniz bölgesine ait iklim özellikleri görülmektedir. Yaz ve kışları tatil için elverişli olan bu bölge, yazları yağışlı geçerken kışları ılıman geçmektedir. Seferihisar İstanbul’a 600, Ankara’ya 640, Bursa’ya 338 km uzaklıktadır. Seferihisar’a kara yolu ile gittiğiniz takdirde egenin muhteşem doğasını keşfedebilirsiniz. Seferihisar da hava alanı olmadığı için hava yolunu tercih edenler öncelikli olarak İzmir’e gelmelidirler. Ardından burada bulunan servisler ile Seferihisar’a ulaşım sağlanabilir.

 

Seferi hisar gezilecek yerler

 

Teos Antik Kenti

Ekmeksiz Plajı

Sığacık Kale

Lebedos Kenti

Karakoç Kaplıcaları

Gödence Köyü

 

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti Seferihisar’a gelip görmesi gerekilen en önemli yerlerin en başında gelmektedir. Milattan Önce 1.000 yılına kadar uzanan bu kent birçok ünlü sanatçıyı yetiştirmiştir. Sakinliğin başkenti Seferihisar, Giritliler tarafından yapılan bu eseri en güzel şekilde ziyaretçilerine sunmaktadır.

Teos Seferihisar
Teos Seferihisar

Teos Antik Kentinde Görülecek Yerler

Teos Antik Limanı **Tiyatro  **Agora** surlar

Dionysos Tapınağı

Theos Antik Kenti içerisinde gezerken tarihin izlerini attığınız her adımda görmeniz ve hissetmeniz mümkündür.

 

Ekmeksiz Plajı

ekmeksiz plajı seferihisar
Ekmeksiz Plajı

 

Kaçak yapılanma gibi birçok sorun ile karşılaşılsa da 2019 yılından itibaren tekrar hizmete açılmıştır. Ekmeksiz Plajı çevresinde tesisler bulunmadığı için çadır kurularak tatil yapılması için en iyi plajlardan bir tanesi. Masmavi denizi plajı ile dikkat çeken bu plaj turistlerin oldukça ziyaret ettiği bir yer. Sakinliğin başkenti Seferihisar, sadece tarihi mimarilerle değil doğal alanları ile turistleri kendine çekmektedir.

 

Sığacık Kalesi

Sığacık
Sığacık

 

Selçuklu Devleti zamanında edilen bu kale tarihi kültür açısından önemli bir yere sahiptir. Osmanlı devleti zamanında da birçok kez tadilat gören bu kale turistlerin oldukça çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Seferihisar’a gelip Sığacık kalesini görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda turistlerin en çok fotoğraf çektiği alanlar arasındadır. Tarihte bir çok savaşa tanıklık etmiş olan bu kale sakinliğin başkenti Seferihisar, kentini uzun dönem boyunca korunmuştur.

 

Lepedos

 

Lebedos kenti M.Ö 7. Yy. kurulan bir kenttir. Seferihisar’a gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında olmalıdır. Tarihi içinde barındıran bu kent İon Diyarının yansıması niteliğindedir. Özellikle yabancı turistlerin oldukça fazla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

 

Karakoç Kaplıcaları

Karakoç kaplıcaları
Karakoç Kaplıcaları

 

Karakoç kaplıcaları yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Roma hamamı diye de adlandırılan Karakoç Kaplıcaları içinde bulundurduğu karbon dioksit, bikarbonat ve sodyum klorür ile birçok hastalığa iyi gelmektedir. Hastalığı olan bir çok kişi sakinliğin başkenti Seferihisar, bölgesine gelerek hem tatil yapıyorlar hem de hastalıklarına şifa olan bu şifalı kaplıcalarda vakit geçiriyorlar. Seferihisar da bulunan kaplıcalar yerli turizmin en önemli yerlerinden birisidir.

 

Karakoç kaplıcaları Hangi hastalıklara iyi gelir

 

Bağırsak ve mide rahatsızlıkları

Raşitizm hastalığı( çocuk hastalığı)

Cilt hastalıkları

Sakinliğin Başkenti Seferihisar, Organik Gödence Köyü

gödence Seferihisar
Gödence Köyü

Seferihisar’da bulunan Gödence Köyü zeytin ağaçları, meyveler ile organik ürünlerin olduğu çok güzel bir yer. Yerel halkın kendi özünü bozmadan şirin butik otelleri bulunan turistlerin uğrak bir yeri haline gelmiş durumda. Gödence köyü halkı şarap, zeytinyağı gibi birbirinden lezzetli ve organik ürünler ile geçimlerini sağlamaktalar. Doğa ve kültür açısından Seferihisar için en önemli yerler arasındadır.

Tarihi ve sakinlik arayanlar için kesinlikle tatil yapması için en uygun yer olan Seferihisar, Türkiye’nin ilk sakin kenti olmaktadır. Şehrin kalabalığından kaçmak isteyenler için kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir tatil kenti. Bir başka tatil alternatifi için Konya-Gezisi-İçin-3-Temel-Konu isimli yazımıza da bakmadan geçmeyin.

 

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close