BalayıYurt Dışı TatiliYurtdışı

Romantizmin Başkenti Venedik

Bir çok mimari eseri ve kanalları ile filmlere ev sahipliği yapmış Venedik tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerden birisidir. Bu yazıda sizlere Venedik ile alakalı bilgiler vererek gezebileceğiniz yerlerle alakaları bilgiler vereceğiz. Romantizmin başkenti Venedik, birçok romantik anılar biriktireceğiniz ve gezilecek mekanları ile yurtdışına seyahat edenlerin odak noktası olmuştur. Peki Venedik nerededir? Venedik hangi kültürleri taşıyor? Hangi mimari yapıları içerisinde barındırıyor?

Romantizmin Başkenti Venedik Nerededir?

 

Avrupa kıtasının  kanallarıyla ünlü olan şehir İtalya’dadır. Eşsiz mimarisi ile sanat severlerin mabedi olan Venedik, gondolları ve maskeleri ile festivallerde boy göstermek isteyenlere de kucak açar. Sonbahar mevsiminde romantizmin doruğunu yaşayacağınız bu kent renkli görüntüsü ile ziyaretçilerini büyülüyor. Romantizmin başkenti Venedik, tarih kokan sokakları ile muhteşem manzaralar sunmaktadır. Muhteşem kanalları ile turistlerine çok iyi ev sahipliği yapan Venedik, senelik milyonlarca turistin gelmesini sağlıyor. Venedik, içerisinde 118 ada ve 170 kanal bulundurarak araç trafiğinin olmadığı bir şehir.

Bir sanat ve kültür merkezi şehri olan Venedik, Rönesans dönemine ait eserleri günümüze kadar yaşatmış. Harika mimari eserleri ile şehir simgesi olan San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi şehrin gezilmesi gereken önemli şehir sembolleri olmuşlar adeta.

Romantizmin başkenti Venedik, birçok ünlü filmlere de ev sahipliği yapmış. Buradaki manzaraları filmlerde görmek isteyen film yönetmenleri film çekimleri için Venedik şehrini tercih etmekte hiç de haksız sayılmazlar. Venedik şehrinin eşsiz özelliklerinden birisi de sokak aralarında gondollar ile gezilebilmesi. Güzel manzaralar oluşturmasının yanı sıra gondollar şehrin ulaşım aracı. Bir de motorlu gondollar var ve bunlar daha fazla kişiyi taşıma kapasitesine sahip ama onlar romantik değil tabii ki. Romantik tatiller için Floransa ve Tarihin İçinde Kaybolmak yazımıza da göz atmalısınız.

Venedik Maskeleri

Venedik Maskeler
Venedik maskeler

Her sene festivallerde olmazsa olmaz Venedik maskeleri tarihi 1300’lü yıllara kadar gitmektedir. Her olayın elbette ki bir hikayesi vardır. Bu maskelerin de hüzün içeren bir hikayesi olmuştur. 1300’lü yıllarda çıkan veba Venedik şehrinde de görülmüş ve birçok kişinin ölümüne sebep olmuş. Yüzde yaralar oluşturan veba insanların maske kullanmasına neden olmuş. Veba hastası olan kişiler yüzlerine maske, ellerine eldiven takarak görünen bölgelerini kapatmışlar. Bu şekilde Venedik halkı maskeleri her festivalde kullanarak gelenek haline getirmiş.

Venedik Seyahatinde Görülmesi Gereken Yerler

Her şehri ziyaret ettiğimizde mutlaka ziyaret etmemiz gereken önemli yerler vardır. Romantizmin başkenti Venedik şehri de birçok önemli yeri barındırdığı için gezilmesi gereken önemli yerleri sizler için hazırladım.

·         San Marco Meydanı

Venedik
San Marco Meydanı

Dünyada nadir bulunan San Marco Meydanı ilk yapıldığında manastır bahçesi olarak yapılmış. Daha sonra bu meydan dini ve politik olaylar için kullanılmaya başlanmış. Tarihte de pek çok önemli olaya sahne olmuş bu meydanı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu meydan Venedik ziyaretçileri için görülmesi gereken önemli yerlerden birisi.

·         Basilica Di San Marco

Venedik ziyaretçilerinin en uğrak noktası olan bu Basilica, Yunan haç planına göre tasarımı yapılmış ve inşası da ona göre inşa edilmiş. Romantizmin başkenti Venedik, bu mimariye ev sahipliği yaparak birçok ziyaretçinin akınına uğramaktadır. Harika bir tasarıma sahip bu mimarinin beş adet kubbesi bulunuyor. Bizans tarihinden esintiler sunan bu mimari “Altınların Kilisesi” olarak da dile getirilmek yanlış biir adlandırma olmaz. Yapımı ve süslemelerinde bol miktarda altın kullanılmış.

·         Campanile di San Marco

Venedik şehrinin önemli yerlerinden birisi olan Campanile di San Marco oldukça yüksek bir yapıdır. Romantizmin başkenti Venedik, bu yüksek yapıt ile her noktadan muhteşem manzaralar oluşturmaktadır. Yaklaşık 100 metre uzunluğu olan bu yapıt, Venedik ziyaretçilerinin uğrak noktalarından birisi olmuştur.

·        Romantizmin Başkenti Venedik Grand Canal

Venedik
Venedik Kanallar

İnşası çok uzun yıllar süren bu mimari 13. yüzyılda inşasına başlanmış ve 18. yüzyıla kadar devam etmiştir. Etrafı yaklaşık olarak 170 bina ile çevrilmiştir. Bu binaların birçoğu yerli zengin Venedik halkı tarafından inşası yapılmıştır. Kanallar oldukça muhteşem manzaralar oluşturuyor. Balayı için yapılan tatillerde çiftlerin mutlaka tecrübe ettiği bir gezidir gondol gezileri. İçerisindeki su taksileri, su otobüsleri, botlar ve gondollarla ulaşımı sağlanıyor. Ayrıca bu araçlar ziyaretçilerin buraları gezmeleri için harika işlev görüyorlar. Eğer Venedik şehrinde romantik bir anınız olmasını istiyorsanız Grand Canal mekanına gelip gondol gezisi yapmalısınız.

·         Burano

Venedik BUrano
Venedik Burano

Venedik gezinizin en renkli ve güzel hikayesi olacak olan  Burano, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Burada bulunan evlerin hepsinin renklerinin farklı olması nedeni ile adına rengarenk ada denilmekte. Sokakları da oldukça dar olan bu bölgenin he evinin balkonunda ayrı bir çiçek bulunmaktadır. Şehir merkezinden su taksileri ile 20 dakikada bu adaya gidilebilmektedir. Geçmişte bu adanın geçim kaynağı balıkçılık iken şimdi ise turistlerin en uğrak noktası olmuş.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close