Gezilecek YerlerKaradeniz

Muhşemteşem Doğasıyla Sinop

Türkiye’nin en kuzeyi olarak tanımlayabileceğimiz Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin muhteşem doğasına sahip illerinden bir tanesidir. Karadeniz’in diğer illerinden ayrılma sebebi, farklı fiziki coğrafi özelliklere sahip oluşudur. Yaklaşık 18 yıldır trafik ışıklarına karşı olan Sinop içinde trafik sorunu ve kargaşa da yok. TÜİK araştırmalarında Türkiye’nin en mutlu şehri seçilmesine bir etken de olmayan trafik sorunudur. Tabi, nüfusunun az oluşu, kendine has doğal örtüsü, sosyal ve kültürel alanları, büyük şehir kaygılarından ötede olması, hayatın ucuz dolayısıyla geçim sıkıntısının az oluşu gibi etkenlerde mutluluk unvanını almasında büyük pay sahibidir.

Küçük bir şehir olması gezilecek yerlerin az olduğu anlamına gelmiyor, her köşesinde sizleri farklı bir görüntüyle büyüleyeceğini garanti edebilirim.Sinop gezi listemi sizinle paylaşmadan önce bir önerim olacak Sinop mantısını yemeden dönmeyin!

Sinop Gezi Listesi

Erfelek Şelalesi

Siz de benim gibi doğa tutkunuysanız eğer, ziyaretçilerini aktif şekilde kabul eden Erfelek Şelalesi önerilerimin en başında gelir. Yürüyüş patikalarından zirveye doğru gezinizi tamamlarken geriye dönüp muhteşem manzaraya bakmayı unutmayın. Şelale mi? Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz. 🙂

Hamsilos Koyu

Ülkemizin en kuzeyinde yer alan Hamsilos Koyu, buzul aşındırmaları sonucunda kendiliğinden oluşmuştur. Bu oluşumu sayesinde dünyada tektir. Vaktiniz varsa, çevre keşfinizden sonra piknik alanlarınıdeğerlendirerek gününüzü bu geniş alanda geçirebilirsiniz. Huzuru iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bu koy, harika fotoğraf karelerinizi süslemeye yetecektir.

Sinop Arkeoloji Müzesi

Müze gezilerini seven ziyaretçiler, tarihi ve kültürel birikimlerine bir yenisini daha eklemek için buraya uğrayabilirler. Merkezde bulunan Sinop Arkeoloji Müzesi’ne ulaşımınız oldukça kolay olacaktır.

İnaltı Mağarası

Sinop İnaltı Mağarası
Sinop İnaltı Mağarası

Denizden yükseltisi 1070 metre olan mağara, ülkemizden ve dünyadan fazlaca ziyaretçi almaktadır. Astım hastalığı tedavisinde de hastalara şifalı geldiği söylenmektedir. Küçük bir ipucu mağaraya ulaşmak için İnaltı köyüne gitmeniz gerekiyor.

                                             Akgöl

sinop akgöl
Sinop Akgöl

Sinop gezi rehberimde benim için ikinci sırada yer alan bu masalsı yer Ayancık ilçesinde bulunuyor. Yayla havası alıp, piknik yapabileceğiniz Akgöl, 1200 metre yükseklikte bulunuyor. Etrafı kaplayan yeşil örtünün göle yansıması kartpostalları aratmayacak güzellikte.

Akliman Kumsalı

Genç çiftlerin dış çekim için değerlendirdiği, duru bir güzelliğe sahip Akliman.  Merkeze uzaklığı 9 km olan kumsalın ulunduğu koy sayesinde turistler tarafından da rağbet görüyor.

Karakum Plajı

Tatilcilerin, deniz, kum, güneş, üçlüsünün tadına varabilecekleri ve  kendilerine uygun konaklama alanı bulabilecekleri bir alan. Otel, tatil köyü, bungalov evleri ve dilerseniz kampçılar için çadır yerleri de mevcut. Plajda bulunan kafeteryalar, restoranlar, şemsiye ve şezlong hizmetleri sayesinde de günlük ihtiyaçlarınız karşılamanız mümkün.Farklı bir tatil seçeneği için Hatay İlinde Görülecek Yerler yazımızı okumalısınız!

Tarihi Sinop Cezaevi

Geziniz sırasında fazlasıyla etkileneceğinizi düşündüğüm bu yer, şiirlere ve şarkılara bile esin kaynağı olmuştur. Sabahattin Ali’ninen güzel eserlerine tanıklık eden cezaevi kesinlikle görülmeye değer. Hepimizin bildiği dizi ve film setlerine de ev sahipliği yapmıştır. Buram buram yaşanmışlık ve tarih kokan Sinop Cezaevi 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilmiştir.

Bu şehir için gezilecek yerler yazısı boyunca bölgede gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

 

 

 

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close