İç Anadolu

Konya-Gezisi-İçin-3-Temel-Konu

Konya Gezisi-Görülmesi-Gereken -Yerler-Yemek-Konaklama

Mevlana’nın Şehri Konya 

Mevlana Türbesi

Mevlana Şehri Konya, tarih kokan bir kenttir ve kültür turizmi açısından da oldukça zengin bir ilimizdir. Selçuklu, Osmanlı gibi büyük imparatorlukların izlerini taşımaktadır. Elbette ki tarihe meraklı, kültüründen kopmayan ve kültürü tam anlamıyla merkez noktasında anlık olarak yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftandır.

Konya gezisi için ilk olarak konumundan bahsederek rota oluşturalım. İstanbul ile arasında 710 kilometrelik bir mesafe var. Ankara ile 262 kilometre olan mesafe, İzmir için 560 kilometreye çıkıyor. En büyük avantaj ise karayolu dışında demiryolu ve havayolu ile ulaşım imkânı olmasıdır.

Özellikle İstanbul ve İzmir ile civar illerden ulaşmak isteyenler için yaklaşık 1.30 saatlik yolculukla havayolu tercih sebebine dönüşüyor. Karayolu ile ulaşım ise Ankara’dan son derece kolay. İstanbul ve İzmir için ortalama 5-8 saat arası bir yolculuk söz konusu olabiliyor. Burada demiryolu ise farklı bir alternatife dönüşüyor. Yüksek hızlı tren seferleri sayesinde İstanbul Pendik ile Konya arası 4, dört buçuk saat civarında sürüyor.

Konya Gezisi Sırasında Görülmesi Gereken Yerler

Konya gezisi sırasında görülmesi gereken yerler arasında çoğunlukla tarihi dokular var ama göller, tepeler, parklar gibi birçok doğal alan da bulunuyor.

1-Alaaddin Tepesi

Konya’nın olabildiğince düz bir vadi olduğunu sürekli duymuşuzdur. Burada merkezde bulunan tek tepe olma özelliğini taşıyan Alaaddin tepesidir. Ayrıca doğal bir tepe olmayıp sonrasından yapay bir taşıma ile oluşturulmuştur, uzun uzadıya Konya manzarasını izlemek de son derece keyiflidir.

2-Tropikal Kelebek Bahçesi

Birçok kişinin bilmediği, Avrupa baz alındığında bile örneğine az rastlanan bir kelebek bahçesine sahip. Ayrıca Türkiye’de başka bir alternatifi olmadığını da belirtelim. İlk defa göreceğiniz ve kanatlarıyla sizi büyüleyebilecek kadar fazla kelebeğin olduğu bu tropikal bahçeyi Konya gezisi programına dahil etmelisiniz.

3-Akyokuş

Doğal olarak var olan Akyokuş ile tüm şehrin manzarasına hakim olabilirsiniz.

4-Çatalhöyük

Dünya ve insan tarihinin belki de gelmiş geçmiş en köklü yerleşim yerlerinden birisi olan Çatalhöyük ziyaret edilmelidir. Burada yer alan kalıntılar, M.Ö. 7400’lü yıllara dayanır ve dünya genelinde de turistler buraya ziyaret gelir.

5-Kilistra Antik Kent

Ortalama M.Ö. 3.yüzyıl dönemlerinden kalma bir kaya oymacılığı eseriyle karşı karşıya kalacaksınız. Bir örneğinin Kapadokya’da bulunduğunu ve taşların içerisinde oluşturulmuş bu şehir yapısını görmenizi tavsiye ederiz.

6-Meram Deresi

Konya’da deniz yok. Ama Meram deresi ve dere kenarında oturup soluklanabileceğiniz tesisler var. Yemek yerken çayınızı yudumlamak ve akan derenin güzel görüntüsünde kaybolmak keyif veriyor.

7-Tuz Gölü

Biraz uzak gibi olsa da Türkiye’nin en önemli göllerinden olan ve tuz ihtiyacımızın neredeyse yarısını karşılayan Tuz Gölü için bir ziyaret rotası oluşturun.

8-Beyşehir Gölü

konya Beyşehir Gölü

Özellikle Tuz gölüne nazaran daha fazla tercih edilen bir konumdur. Berrak suyu, ardında bulunan tepe manzarası ve olabildiğince zengin bir kuş familyasına ev sahipliği yapması onu özel kılıyor.Konya gezisi sırasında gün batımının en güzel manzaralarını sunan Beyşehir Gölü mutlaka ziyaret edilmelidir.

9-Konya Japon Parkı

Kyoto Japon Parkı olarak anıldığına da şahit olabileceğiniz bu parkın içerisinde yemyeşil doğal bir güzellik var. Ayrıca Japon restoranıyla size farklı bir lezzet sunmayı amaçlıyor.

Konya Tarihi Yerler

Konya’nın tarihi mekânları arasında camiler ve medreseler fazlasıyla öne çıkıyor. Burada şehrin sembollerinden olan efsanelerle başlamak istiyoruz.

10-Nasreddin Hoca Türbesi

Fıkralarıyla hepimizin aklında yer edinmiş olan Nasreddin Hoca Türbesi’ne Akşehir ilçesine giderek ulaşabilirsiniz.

11-Mevlana Müzesi

Mevlana Türbesi

Aslında Mevlana Türbesi demek çok yanlış bir tanım olmaz. Çünkü Mevlana Celaleddin Rum-i ile karşılaşma şansına burada sahipsiniz. Türbesi burada bulunduğu gibi müze ile pek çok farklı eseri yakından görme şansınız var. Ne olursan ol gel diyen Mevlana’nın türbesini Konya gezisi rotasına mutlaka eklemelisiniz.

12-Konya Arkeoloji Müzesi

Mezopotamya söz konusu olduğunda farklı medeniyetler ve insanoğlunun tarihine rastlamak son derece kolaylaşıyor. Arkeoloji müzesi sayesinde 9.000 yıllık tarihe adeta dokunma şansı yakalıyorsunuz. Giriş ücretleri en son kişi başı  cüzi bir miktardır. 65 yaş üzerine bedava olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

13-Şemsi Tebrizi Camii

Şemsi Tebrizi Camii aynı zamanda Mevlana’nın mental yolculuğunda önemli bir noktaya sahip. Yapı olarak Konya’nın en güzel camileri arasında bulunuyor.

15-Şerafettin Camii

Yapımı 1336 yılına dayanan Şerafettin Camii son derece güzel bir mimariye sahip. Bazıları ilk defa gördüğünde Küçük Ayasofya tanımlamasını yapabilirler.

16-İplikçi Camii

Özel olarak inşa edilmiş şadırvanıyla son derece müthiş bir akustiğin yakalandığını söylemeden geçemeyiz. Camii kadar ilgi gören bu şadırvanda mırıldanarak konuşsanız dahi karşınızdaki kişiyle birbirinizi duyabiliyorsunuz. Türk ve Osmanlı mimarisinin köklü geçmişini Konya gezisi sırasında buradaki müzede incelemek de  çok keyifli olmaktadır.

17-Karatay Medresesi

Yaz aylarında çatısı açılan, kış aylarında ise içeride ısınmak amacıyla kullanılan ateşin dumanını tahliyesi için kullanılan son derece kullanışlı bir yapıya sahip. Özellikle geçmiş dönemde böyle bir eserin kazandırılmış olması insanı büyülüyor. Alimlerin çıktığı bu medresede nefes almak bile Konya gezisi sırasında  sizi bambaşka diyarlara sürükleyebilir.

18-Mevlana Kültür Merkezi

Daha önce hiç sema gösterisi izlemediniz mi? O halde Konya,yani bunun ana vatanına gelmişken Mevlana kültür merkezine uğrayın.

Konya Gezisi Sırasında Ne Yenir? Ne İçilir?

Konya gezisi sırasında tatlarını öğrenebileceğiniz Konya mutfağı, denildiğinde akla ilk gelen etli ekmektir. Bunun haricinde de mükemmel tatlar yakalayabileceğiniz çok geniş bir yöresel mutfak mevcut.

Konya Gezisi Konaklama Rehberi

Konya

Konya gezisi konaklama rehberi içinde özellikle zincir otellerin bölgede aktif olmasıyla beraber lüks tatiller için sizleri bekliyor. Fakat bütçe olarak daha uygun bir tatil beklentiniz varsa bunu da karşılayabilen tesisler mevcut. Otel ve pansiyonlar açısından son derece zengin bir şehirdir. Hatta balayı için dahi gidilebilecek, kalınabilecek oteller mevcut. ama farklı bir balayı için Balayı Otelleri: En Muhteşem 5 Balayı Oteli! isimli yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Şehrin düz olmasından ötürü, belirli bir kattan itibaren mükemmel bir şehir manzarası sizleri bekliyor. Net bir tatil sezonu bulunmayan şehirde yaz kış turist olabiliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close