Aileler içinErkekler içinKadınlar içinSömestr TatiliTatil ÖnerileriTatiller

Kış Tatili Önerileri

Ülkemizde kış tatili planlayanlar oldukça şanslılar. Çünkü ülkemiz yaz turizminde olduğu gibi kış turizminde de oldukça zengin. Yurtiçi kış turizmi için hazırlamış olduğumuz listede farklı bölgelerden gidilebilecek en güzel yerleri sizler için hazırladık.

Bu listede ailece veya arkadaşlarınızla gidebileceğiniz kayak merkezleritermal tatil yerleri ve doğa ile iç içe olabileceğiniz yerler bulunmakta.

 1. Zigana Gümüşhane

Zigana Geçidi kışın gidilebilecek en güzel tatil yerlerinden biridir. Gümüşhane iline ait olan geçit Trabzon ve Gümüşhane arasında bulunmaktadır. Yılda yaklaşık olarak 5 ay karlarla kaplı olan tatil yeri sık ormanlar ile panoramik görüntüler yakalamanıza imkan tanıyor. Doğal güzelliklerinin mükemmel diyebileceğimiz bu bölgede birçok tesis bulunmaktadır. Kendin pişir kendin ye tesisleri yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Burada Hamsiköy sütlacını yemenizi tavsiye ederiz. Bölgede bulunan kayak merkezi de kayak severler için mükemmel bir ortam.

 1. Uludağ Bursa

Uludağ ülkemizde hemen hemen herkes tarafından bilinen kış turizmi yerlerindendir. Bursa ilinin sınırları içinde bulunmaktadır. İstanbul’a yakın olması sebebiyle her yıl yüzlerce kayak ve doğa tutkununa ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin en iyi kayak pistlerine sahip olması nedeniyle kayak tutkunlarının en çok tercih ettiği kayak merkezlerinden biridir. Tutyeli pisti, Aralık – Mart aylarında kayak yapmaya imkan tanımaktadır. Bursa şehrinden 2250 metre yükseklikte olan Uludağ birçok otel ve tesis barındırmakta. Uludağ’ın doğal güzellikleri ve karlarla kaplı eşsiz görüntüsü kendisini ülkemizde kışın gidilebilecek en iyi tatil yeri yapıyor.

 1. Palandöken Erzurum

Ülkenin doğusunda kışın gidilebilecek en iyi tatil yerlerine örnek bir yer diyebiliriz. Erzurum il sınırları içerisinde bulunan Palandöken kayak tesislerinin kar yüksekliği ve verimliliği sebebiyle son yıllarda en çok tercih edilen kayak merkezi konumuna getirmektedir. Bu tesis 3185 metre yüksekliğindedir. Palandöken ülkenin en çok kar yağan bölgelerinin başında gelmektedir. Kayak pisti kar yüksekliğinin yüksek olmasından dolayı çok iyidir. Geniş bir piste sahip olan bu tesiste oldukça iyi lüks oteller bulunmaktadır. Yalnızca lüks oteller değil daha düşük gelirliler için orta seviyede oteller de bulunmaktadır.

Doğa manzarasıyla iç içe olmak size ayrı bir heyecan verecektir. Şöminelerde yakılan meşe odunlarıyla ısınıp günün ilk ışıklarıyla kar sporlarına başlayabilirsiniz. Burada kayak, snowboard, karmotorları ile eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

 1. Abant Gölü Bolu

Ülkemizin kış tatil cennetlerinden bir diğeri ise Bolu Abant Gölü diyebiliriz. Ölmeden herkesin görmesi gereken yerlerden biri.  Muhteşem bir doğa içerisinde yüksek çam ağaçları ile çevrilmiş bir göl ve yağan kar ile oluşan kart postal manzarası ziyaretçilerini bekliyor. Kışın yapılan doğa yürüyüşleri oldukça iyi hissettiren Abant, konaklama için birçok kaliteli tesise sahip.

Fotoğraf tutkunlarının mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan bu bölge kış aylarında ülkenin incisi olmaktadır. Romantik bir zaman geçirmek isteyen çiftler için kış mevsimindeki harika manzarası ve doğası ile Abant Gölü tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

 1. Uzungöl Trabzon

Doğa yürüyüşü yapmak isteyenlere ideal bir yer. Uzungöl Trabzon ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Uzungöl, Haldizen deresinin önünün kapanmasıyla biriken sudan oluşmuştur. Göl çevresindeki ormanların karla kaplanması ziyaretçilerine muhteşem bir görsel şölen oluşturuyor. Yılda 5 ay karla kaplı olan bölge her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Kışın gidilebilecek yerlerden olan Uzungöl’de bulunan bungalov tipi evler kiralanarak doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz. Trekking ve botanik turların yapıldığı bölgede yaylalara gidebilirsiniz. Uzungöl cennetten bir köşe diyebileceğimiz yurdumuzun nadide tatil yerlerinden biri.

 1. Sapanca Gölü Sakarya

Kışın gidilecek yerlerden bir diğeri Sapanca. Sapanca çevresi ve Sapanca Gölü harika doğasıyla kış aylarında tatil yapmayı sevenler için huzur dolu bir tatil sunabilir.

 1. Ilgaz Kastamonu

Karadeniz bölgesinde gidilecek yerlerden bir diğeri Ilgaz. Kayak merkezinde güzel vakit geçirip bölgede bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Kayak sporlarını sevenler, kendini geliştirenler ve yeni başlayanlar için iyi fakat profesyoneller için vasat diyebileceğimiz bir kayak merkezine sahip.

 1. Ayder Yaylası Rize

Gidenlerin hayranlıklarını gizleyemediği, dönenlerin ise deyim yerindeyse kalplerini bıraktığı meşhur Ayder Yaylası, Rize ilimizde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden  yüksekliği 1300 metredir. Kış tatilinde karın keyfini çıkarmak isteyenler için gözde bir yer. Kışın yağan kar ile harika bir görsele sahip olmakta. Son zamanlarda inşa edilen modern tesisler olsa da geleneksel yapıdaki yayla evlerinde kalarak bizzat doğa ile iç içe olmanızı tavsiye ederiz.

 1. Sarıkamış Kars

Bölgedeki kayak merkezi tesislerinde kışın tatilinizi geçirebilirsiniz. Sarıkamış Kayak Merkezi 2200 – 2900 metre yükseklikleri arasında bulunan bir platoda yer almaktadır. Bu kayak merkezi toplamda günlük 15.000 kayakçıya hizmet verebilecek kapasitededir. Kayak merkezinde bulunan tesislerde konaklayabilirsiniz. Yer bulamadığınız taktirde Sarıkamış ilçesinde bulunan konaklama tesislerinden faydalanabilirsiniz.

 1. Yedigöller Milli Parkı Bolu

Bolu’nun kışın ziyaret edilebilecek yerlerinden bir diğeri Yedigöller Milli Parkı. Burada kışı yaşamak ayrı bir deneyim. Masallara konu olabilecek manzarasıyla Yedigöller’de yürüyüş yapabilir ve huzurlu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

 1. Kartepe Kocaeli

İstanbul’a yakın olması nedeniyle kış tatilinizi geçirebileceğiniz bir yer. Kartepe pistleri açısından oldukça zengindir. Her türlü zorluk derecesine uygun olan bölgeler bulunmaktadır. Bu nedenle her türlü kayakçıya hitap etmektedir. Bölgede bulunan konaklama tesislerinde konaklayabilir kayak merkezinde de kayak yaparak tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

 1. Kapadokya Nevşehir

Her mevsim tercih edilen ve turizm açısından ülkemizin en ünlü yerlerinden biri olan Kapadokya, Dünyada birçok insanı büyülemekte. Kış mevsiminde harika manzarasında yürüyüş yapabilir ve tesislerin güzel yemekleriyle keyfinize bakabilirsiniz.

Termal Tatil

Kışın tatil yapmak isteyen fakat kar ve kayak yapmaktan keyif almayanlar için termal tatil yapmalarını tavsiye edebiliriz. Termal tatilde de ülkemizde mükemmel tesisler bulunmakta. Her termal merkezdeki suyun ayrı bir faydası bulunurken ülkemizin farklı bölgelerinde birçok kaliteli ve iyi hizmet veren tesis bulunmakta. Bunlardan birkaçının şöyle sıralayabiliriz.

 • Kızılcahamam

Termal tatili konusunda Kızılcahamam kışın gidilecek yerler arasında en popüler olanlarından birisi. Geçmişi M.Ö 2000’li yıllara dayanmaktadır. Özellikle şifalı suyu ile bu tesisi kış tatiliniz için tercih edebilirisiniz. Destekleyici tedavi olarak nitelendirilen kriterlere en uygun sular burada bulunmakta ve tesisin yoğunluğu bu sebepten ötürü oluşmaktadır.

 • Gönen

Termal suları ile ünlü olan Gönen Kış ve termal tatili için tercih edilen yerlerden birisi. Burada bulunan termal otellerde konaklayabilirsiniz. Balıkesir’e 104 km mesafede bulunmaktadır. İlçeye ulaşım oldukça kolay ve birçok alternatif mevcuttur.

 • Sandıklı

Termal suları ve çamuru ile ünlü olan bu tesis Afyon ilimizde bulunmaktadır. Gerçek bir termal fabrikası olan Sandıklı; Balkaz, Ahır, Akdağ ve Kumalar dağı ile çevrelenmiş durumdadır. Kaplıca tatili yanında çok sayıdaki tarihi eseri de ziyaret edebilirsiniz. Bu eserlerden bitanesi de Sandıklı Kalesi’dir.

Etiket; Kayak Merkezi, Kayak, Kış Tatili, Kayak Sporları, Termal Tatil, Kaplıca

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close