Gezilecek YerlerKaradeniz

Karadeniz’in Fantastik Köyü Uzungöl

Trabzon’da bir yayla köyü olan Uzungöl, yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin ilgisiyle karşılaşmaktadır. Özellikle de Karadeniz’e tur düzenleyen firmalar mutlaka Uzungöl tanıtım konusunda ziyaretçileri bilgilendirmektedir. Ayrıca ülkemizdeki yağmur ormanlarının genel olarak bulunduğu bir mahalle olan Uzungöl’deki ormanlık alan, doğal güzellikleriyle görülmeye değerdir.

Tarihsel anlamda ilk kez 1586 yılında Saraho olarak adından bahsedilen Uzungöl’deki yerleşik hayat 1650’li yıllarda başlamıştır. Bu dönemde Müslüman olmayan haneler ile başlayan yerleşimler 1876’da 229 haneye kadar artmıştır. Cumhuriyet dönemiyle beraber Of ilçesine bağlanan Uzungöl daha sonra Çaykara sınırlarına dahil edilmiştir.

Uzungöl Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz kentlerinden olan Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı olan Uzungöl, ilçeye 19 km uzaklıktadır. Trabzon merkeze ise 99 km uzaklıkta yer alır. Genellikle yaz aylarında çokça kişinin gelip konakladığı bu bölgeye yılın her döneminde turistik turlar düzenlenmektedir. Trabzon’dan 1 saat 30 dakika kadar süren yolculuk sonunda bölgeye ulaşılabilir.

Hava yoluyla bölgeye gitmek isteyenler, Trabzon Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Özel araçla ulaşmak isteyenler ise sırasıyla Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Of ve Çaykara ilçesinden sonra Uzungöl’e ulaşabilir.

Uzungöl Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle Karadeniz turlarının vazgeçilmezi olan Uzungöl gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu yerler;

  • Uzungöl Camii
  • Haldizen Yaylası
  • Garester Yaylası
  • Şekersu Yaylası
  • Şerah Köyü şeklinde sıralanabilir.

Bölgede çok sayıda yaylanın olduğu bilinmektedir. Yukarıdaki yaylaların yanı sıra Traşkapanı Yaylası, Tabanoz Yaylası, Veli Yaylası, Multat Yaylası ve Lustra Yaylası mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Uzungöl Camii

Bölgenin sembolü olan Uzungöl Camii, Haldizen Deresi’nin geçiş noktası olan Şerah Köyü ile Kemer Köprü aşağısında yer alır. Cami, 2002 yılında yapılmıştır. Tarihi çok eski olmasa bile uzun minareleri ve manzarası nedeniyle uzak mesafelerden bile görünebilmektedir. Bu yönüyle gezilecek yerler arasında çok sayıda fotoğrafçının güzel kareler elde ettiği bu camii bulunmaktadır.

Şekersu Yaylası

Mahalleye yapılacak turlar kapsamında bir diğer durak, Şekersu Yaylası’dır. Çaykara ilçesinde yer alan bu yaylanın eski adı Sakarsu’dur. Soğanlı Dağlarının eteklerinde bulunan Yaylaönü ve Karaçam köyleriyle komşu olan bu yayla, kış aylarında ziyarete kapalıdır. Çünkü mevsim şartları, yapılacak ziyaretleri engellemektedir.

Şerah Köyü

Uzungöl tanıtım sürecinde karşınıza çıkan yerlerden olan Şerah Köyü, Karadeniz bölgesine özgü olan gelenekleriyle ön plana çıkmıştır. Karadeniz evlerinin bulunduğu bu köyün görülmeye değer muhteşem bir manzarası da bulunmaktadır.

Haldizen Yaylası

Demirkapı Yaylası olarak da bilinen Haldizen Yaylası, Karadeniz’deki uğrak noktalardan biridir. Şerah Köyü’ne sadece 16 km uzaklıkta olan bu yaylanın atmosferi gerçekten görkemlidir. Haliyle gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Uzungöl  Yapılması Gerekenler

Doğal güzelliği ile Karadeniz turlarını güzelleştiren Uzungöl yapılması gerekenler konusunda çok sayıda alternatif bulunmaktadır. İlk olarak bölgeye ulaştığınızda Uzungöl Camii’nin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Elbette Demirkapı ve Şekersu Yaylasını görmeli ve ardından da Şerah köyüne uğrayarak ahşap evlerde huzur dolu vakit geçirmelisiniz.

Göl çevresinde düzenlenen botanik ve kuş gözlemciliğinin yanı sıra trekking faaliyetlerine de katılmalısınız. Yine mahallenin meşhur taze alabalıklarından tüketmeli ve ahşap otellerde konaklamalısınız.

Bölgede ATV turları da her zaman yapılabilmektedir. Profesyoneller eşliğinde ATV kiralayabilir ve doğa ile iç içe harika bir tura çıkabilirsiniz. Ayrıca helikopterli kayak sporu olan Heliski, dünyanın bazı bölgelerinde yapılan heyecanlı bir spor türüdür. Ülkemizde ilk defa 2005 yılında Kaçkar Dağları’nda yapılan heliski artık yapılması gerekenler arasında yerini almıştır.

Uzungöl yamaç paraşütü yapabilmek için de uygundur. Bölgeyi kuş bakışı görmek isteyen herkesin 15 dakika kadar havada kalarak bu güzelliğe şahit olması tavsiye edilir. Son olarak araçla safari yapmak isteyenler de harika bir göl turuna katılabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close