AkdenizGezilecek YerlerTatil Önerileri

Hatay İlinde Görülecek Yerler

Hatay Akdeniz bölgesi sınırları içerisinde yer alan bir ilimizdir. M.Ö. 100.000 ile M.Ö. 40.000 yılları arasında yaşamış olan insanlara ait tarihsel izlerin bulunduğu kent yüksek seviyede kültürel mirasa sahiptir. Hatay köklü geçmişiyle baş döndüren onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıkların eserlerini günümüze kadar sunmuştur. Biz bu yazımızla size Hatay ilinde görülecek yerler seçkisinden bir demet sunacağız.bu geziye yalnız başına gitmek istemeyenler için  yazdığımız Tur Arkadaşı: Tur arkadaşlığı ile ilgili merak edilen 3 şey! isimli yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Günümüzden geçmişe bir fener tutma özelliğine sahiptir. Dünya’nın ilk sokak aydınlatması Hatay ilinde  gerçekleşmiştir. Şehir, tarihi,doğası ve kültürü ile bir medeniyet şehridir. Müslüman, Hristiyan, Musevi, Türk, Ermeni, Arap ve Süryanilerin kültürünü yansıtarak tamamen dinler ve ırkları ahenkli bir şekilde ziyaretçilerine sunuyor. Bu kadim kent ülkemizde yıl içerisinde en çok turistin ziyaret ettiği illerden biridir. Tarih boyunca 3 semavi din içinde kıymetli olup, üzerinde uzun mücadelelerin sürdüğü bir kent olmuş ve yüzyıllar boyunca elde edilmek istenmiştir.

Şehir, tarihte birçok devletin idaresine girmiştir. Son olarak 1939 yılında Türkiye topraklarına katılmıştır. Yönetimine girdiği her medeniyete ait izler taşıyan şehir, adeta bir açık hava müzesi niteliği taşımaktadır. Lezzetli mutfağı da kendisini dünyaya tanıtan bir diğer faktördür. Hatay ilinde görülecek yerler listesini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Habib-i Neccar Cami

Anadolu da inşa edilen ilk Camii olma özelliği taşımaktadır. Müslümanların olduğu kadar Hristiyanlar içinde kutsal bir yer sayılmaktadır. Habib-i Neccar’a İslamiyetin geleceğini müjdeleyen havariler Yuhanna, Pavlus (Yunus Yahya) ‘un mezarlarının da burada bulunması Müslümanların dışında diğer inananların da çokça ziyaret etmesine neden olmaktadır.

Musa Ağacı

3.000 yıllık bir ağacı görmek şüphesiz sizi heyecanlandıracaktır. Rivayete göre Hz. Musa ve Hz. Hızır bu bölgede bulunan bir dağa çıkacakları zaman bu ağacın bulunduğu yere gelirler ve Hz. Musa su içmek üzere dereye giderken bastonunu bu noktaya bırakır, ancak döndüğünde yeşerip bir ağaç haline geldiğine tanık olur. İsmini bu rivayetten alıp yerli ve yabancı turistler tarafından en fazla ziyaret edilen noktadır. Hatay ilinde görülecek yerler listesinde en üst sıralarda yerini alır.

Meryem Ana Havuzu

Meryem Ana’nın Kudüs’ten Efes Antik Kenti’ne doğru yolculuk yaptığında bu havuzun bulunduğu yerde dinlenmek ve yıkanmak üzere durduğu rivayet edilmektedir. Hristiyanlar tarafından her yıl 14 Ağustosta bu havuzda bayram ibadetleri yapılmaktadır. Meryem Ana Havuzu mistik havasıyla birlikte kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Payas Kalesi

Kaynaklara göre bu kale Cenevizliler döneminde inşa edilmiştir. Evliya Çelebi başta olmak üzere birçok seyyahın ilgi odağı olmayı başarmıştır. O dönemlere denize yakın olması nedeniyle gemilerin su ihtiyacını karşılayan kale görülmeye değer abideler arasında yer almaktadır. Payas Kalesi,  tarihi mekânlara güzel bir örnektir.

Cin Kulesi

Mükemmel kent manzarası ile tarih sayfalarında dolaşmak istiyorsanız Cin Kulesi mutlaka gezilmelidir.. Çevreyi cepheden gören bir alana kurulmuş olan kule gözetleme amaçlı askeri bir özelliğe sahiptir ve önemli bir tarihi eser diyebiliriz.

Vespasianus ve Titus Tüneli

Roma dönemine ait olan bu tünel Samandağ ilçesinde yer alıp görkemli bir yapıya sahiptir. Zamanla kayaların arasında oluşan yarıkların insan eliyle açılarak bir tünel haline getirilmesi sonucu günümüz şeklini almıştır. 130 metre uzunluğuna sahip olması nedeniyle derinlemesine bir gizemli gezinti yaşatmaktadır. Yolda size eşlik eden defneler güzergâhınızı süsleyerek gezinize renk katacaktır. Hatay ilinde görülecek yerler listenizin üst sıralarına eklemenizi tavsiye ederiz.

St. Simeon Manastırı

Bu manastır Aziz Simeon isimli bir keşişin tüm hayatını bu noktada geçirmeye karar vermesiyle oluşmuştur. Tek bir sütun üzerinde kalmış ve yaşamı boyunca oradan inmemiş. Aziz Simeon ve manastırı mistik havası ve ilginç hikâyesiyle ziyaret edilmeyi kesinlikle hak ediyor. Hatay Gezi noktalarına, Aziz Simeon Manastırı’nı ekleyebilirsiniz.

Harbiye – Daphne

Daphne tarihi süreç içerisinde Antakya’nın Harbiye bölgesine verilen isimdir. Üzerine yazılmış büyüleyici hikayeye göre Hatay Kızı Daphne’ye, Zeus’un oğlu Apollon aşık olmuştur. Mitolojik ögelerin tasvirlenmiş olup ve bu tasvirlerle o dönemin hikayesini gözlerinizin önüne seren kabartmalar, ziyaret listenizin üst sıralarına yazılmayı hak ediyor. Harbiye dağlarından fışkıran sular ve yemyeşil doğası ile muhteşem bir yerdir.

Beşikli Mağara

Beşikli Mağara Roma dönemine ait olup, kayaların oyularak mezar haline dönüştürülmesi ile oluşturulmuştur. Yabancı turistler tarafından oldukça yoğun ilgi görmektedir.  Hatay ilinde  görülecekler yerler listesinde yer alan güzel bir tarihi mekân diyebiliriz.

St. Pierre Kilisesi

Kayalar içine oyularak ince işçilikle ortaya çıkan bu mekân ilk Hristiyanlar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. İnanç turizminin ülkemizdeki en önde gelen merkezleri arasında yer alan St. Pierre Kilisesi, Hristiyanlar tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Hatay – Antakya  güzel tarihi mekânlardan biridir.

Kinet Höyük

Bu höyük Kilikya’nın en büyük antik kenti olup, mükemmel şehir manzaralarına sahne olan bir tepe üzerine kurulmuştur. Geç Neolitik döneme ait olmasından dolayı çok büyük öneme sahip eserlere ev sahipliği yapmaktadır. 1992 yılında yapılan özenli arkeolojik çalışmalarla birlikte tüm güzellikleri ortaya çıkarılmış ve ülke turizmine sunulmuştur. Hatay için görülecek tarihi yerlerine güzel bir örnek diyebiliriz.

Erzin Başlamış Kaplıcaları

Özellikle yaz dönemlerinde oldukça rağbet gören Erzin Başlamış Kaplıcaları, İdrar yolları, metabolizma ve sindirim sistemleri problemlerine tedavi niteliği taşıyan kıymetli sulara sahiptir. Tesisleştirme sayesinde tanıtımları daha fazla yapılarak her geçen gün şifa vermeye devam etmektedir. Erzin Başlamış Kaplıcaları, doğal güzelliklerine hoş bir örnek olup  Hatay ilinde görülecek yerler listesinde bulundurduğunuza pişman olmayacaksınız.

Koz Kalesi

Koz kalesi, Altınözü ilçesinde yer almaktadır. Antakya Prensliği döneminde inşa edilmiş ve daha sonra Bizans ve Haçlılar tarafından da kullanılmıştır. Tarihi gezinti yaparken sıra dışı bir medeniyetin motiflerini gözlemlemek istiyorsanız Koz Kalesi’ni, Antakya gezi listenize eklemeniz gerekmektedir.

Hatay Uzun Çarşı

Hatay Uzun Çarşı ziyaretinde uzun yıllardır koruyup sürdürdüğü ticaret geleneğini görebilirsiniz. Gezinizden hatırlara sahip olmak isterseniz Uzun Çarşı içerisindeki el emeği ürünlerden alabilir veya yerel lezzetlerin bulunduğu dükkânlardan farklı tatları tadabilirsiniz.Hatay ilinde görülecek yerler listesine mutlaka girmesi gerekmektedir.

Hatay Ulaşım

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan şehre Deniz, Kara, Hava ve Demiryolu ile ulaşmak mümkündür. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerden düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Havayolu ulaşımı için Hatay Havalimanını veya Adana Şakirpaşa Havalimanını tercih edebilirsiniz.

Konaklama

Hatay Türkiye’nin önemli kentlerinden biri olup Antakya Otelleri, Pansiyonları ve  Otelleri ile tatil için birçok alternatifi bir arada sunan elit bir Turizm merkezidir. Her bütçeye uygun Hatay Otelleri dünyanın her yerinden ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close