Gezilecek YerlerKaradeniz

Gürcistan Batum Harika Bir Gün!

Gürcistan Batum seyahatleri son dönemlerde artış göstermeye başladı. Öncelikle karayolu ile birleşen bir sınır komşumuz olması ve Türkiye Cumhuriyeti ile ortalama 20 kilometre uzaklıkta bulunması büyük bir avantaja dönüşüyor.

Ancak asıl avantaj pasaportsuz gidilen ülkeler arasında yer alıyor olmasıdır. Hatta vizeye dahi ihtiyaç duymuyorsunuz. Gürcistan sınırları içerisinde bulunan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum için kimlikle giriş mümkün. 2011 yılından bu yana geçerli olan bu yasa ile beraber kimlik ibrazı sonucunda cüzi bir miktar ödeyerek Batum’u keşfetmek isteyebilirsiniz.

Gürcistan Batum Gezisi Geçiş İçin Gerekenler

Gürcistan Batum seyahati için öncelikle Artvin Hopa’ya gitmeniz gerekiyor. Burada Sarp Sınır Kapısı ile geçiş sağlayabilirsiniz. TC kimlik kartınız ve ve harç pulu ücreti Batum’a giriş için yeterlidir. Bu harç pulu ücreti tüm pasaportlu çıkışlarda da diğer sınır kapılarında da alınmaktadır.

Öncelikle Türkiye kapısında polis güvenlik noktasında çıkış formunu doldurarak ücreti ödüyorsunuz. Ardından formun üzerine yapıştırılan harç pulu ile Gürcistan tarafına doğru geçiyorsunuz. Burada Gürcü polislerin bulunduğu kontrol noktasında detaylı bir arama ve kamera odaklı bir analiz yapılıyor. Eğer yurt dışına çıkmanıza mani olan herhangi bir sorun yoksa polislerden aldığınız onay ve formunuzla birlikte Gürcistan Batum tarafına doğru devam ediyorsunuz.

Batum içerisinde kalabileceğiniz sürenin son revize ile beraber 365 gündür. 1 yıllık bir ziyaret için bile aynı prosedür işliyor. Fakat dönüş için çıkış formunuzu ibraz etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca Batum seyahati için üzerinizde olabilecek maksimum nakit paranın 30.000 Lari veya dengi bir döviz olması gerekiyor. Lari para biriminin Türk Lirası karşılığı 2.21 TL civarındadır. Kur sürekli değişkenlik gösterebilir.

Gürcistan Batum Gezilecek Yerler

Gürcistan Batum
Gürcistan Batum

Gürcistan Batum denildiğinde aklınıza ufak bir bölge gelebilir. Fakat burası bir ticaret merkezine dönüşmüş durumda. Özellikle sahip olduğu liman ve aynı zamanda bölgenin tatil beldesi olma özelliğini taşıması burayı özel kılıyor. Eğer dilerseniz tarihi dokusuna, eşsiz mimarisine ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bölgelerine göz atalım.

 • Medea Anıtı

Şehrin her noktasından görülebilecek şekilde konumlandırılmış olan Medea Anıtı mitolojinin önemli mihenk taşlarından birisi olan Medea için yapılmıştır. Avrupa meydanında bulunan anıtın etrafında pek çok işletme bulunur.

 • Ganio Kalesi

İlk kısımlarının tarihi kökenine inildiğinde M.Ö. 1.yüzyıla kadar ulaşmanın mümkün olduğu Ganio kalesini mutlaka görmelisiniz. Aktif olarak en çok ziyaretçi alan yerlerden biridir.

 • Batum Botanik Bahçesi
 • Batum
  Batum Botanik Bahçesi

Sovyetler’in en büyük botanik bahçesi olma özelliğini taşıyan ve tarihe meydan okuyan bir bölgedir. 100 hektardan daha büyük bir alana yayılmış olan botanik bahçesinin 2037 farklı bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Yeşilin ahenkle dans ettiği bahçenin hemen yanında mavinin her tonunu görebileceğiniz Karadeniz yer alıyor.

 • Alfabe Kulesi

Gürcistan tarafından halen kullanılmakta olan Gürcüce için Dünya’nın en köklü alfabelerinden birisi demek yanlış olmaz. Dolayısıyla Gürcüler 33 harften oluşan kendi alfabelerinin tarihini yaşatmak için özel bir kule ile bizi selamlıyor. Uzunluğu 130 metre civarında olan kuleyi görmeden dönmeyin.

 • Nino ve Ali Heykelleri

Gürcü bir kızla Azerbaycanlı bir erkeğin aşkına ithafen tasarlanmış olan heykellerin gördüklerinizden çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Keza heykeller 7 metre yüksekliğinde ve düzenli hareketlerle 10 dakikada bir birbirlerine kavuşuyorlar. Sonrasında ayrılıyorlar ve tekrar 10 dakika sonra bütünleşiyorlar.

 • Sputnik Tepesi

Özellikle tümüyle Batum manzarasına hakim olan bir tepe olduğu için kesinlikle şehri bu noktadan izleyin. Ayrıca bu bölgede restoranlar sayesinde hoş bir vakit geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Gürcistan Batum Ne Yenir? Ne İçilir?

Batum yemek
Gürcistan Batum Yemek

Batum gezisi kapsamında en önem verilen noktalardan birisi yeme içme kültürü olmalıdır. Normalde pek çok yemeğin Gürcü mutfağı için önemli bir noktayı temsil ettiğini söyleyebiliriz. Ancak kesinlikle Gürcü şarabı içmeden dönmemeniz gerekiyor.

Gürcü şarabı için pek çok alternatifiniz var. Özellikle ev yapımı olarak üretilen ve temin edebileceğiniz alternatifleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Gürcistan içerisinde ve uluslararası çapta nam salmış şarap markalarına sahiptir. Hafif tatlımsı bir şarap olarak gayet hoş bir içime sahiptir.

Bunun haricinde Batum mutfağı için aşağıdaki yiyecekleri kesinlikle tavsiye etmek istiyoruz.

 • Hinkal
 • Silor
 • Elarci
 • Haçapuri
 • Badricani

Gürcistan Batum Konaklama Rehberi

Gürcistan Batum, otel fiyatları yönünden herkesi kendisine çekebilecek bir potansiyeldedir. Bölgenin en lüks otelleri arasında Sheraton gibi dünya çapında işletmelere rastlayabilirsiniz. Yine lokal ve daha küçük otellerde konaklamanız mümkün.

Şehir manzarasına sahip otellerin geceleri müthiş bir manzara seyretmenize imkan sağlıyor. Ayrıca Batum tatil fiyatları araştırıldığında Türkiye ile kıyaslandığında bile son derece uygun bir çizgiyle karşılaşıyoruz. Haliyle herkesin popüler tatil rotalarından birisi haline geliyor. Bu kez Akdeniz veya Ege haricinde bir gezi planı yapmayı düşünüyorsanız Karadeniz’in incileri arasında gösterilen Batum ilk tercihiniz olabilir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close