Gezilecek YerlerGünübirlik

Gezi Planlarınızın Başrolü Bursa

Bursa, medeniyetin sembolü olarak görülen bir tarihi dokuya sahip olması ve Osmanlı Devleti’ne 200 yıl boyunca başkentlik yapmasıyla öne çıkıyor. Şehrin dağlarla çevrelenmiş bir konumu var. Yeşilin her tonunu barındırdığı için Yeşil Bursa olarak da adlandırılmaktadır. Elbette ki deniziyle yeşilin yanına maviyi ekleyerek çok daha yaşanılası bir kente dönüşüyor.

uludağ
Uludağ

Bursa geziniz için birçok sebep bulabilirsiniz. Şehrin tamamıyla tarih odaklı bir tanınmışlığı var. Ancak eğlence sektörünün de büyük bir pay sahibi olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Özellikle Uludağ gibi kayak merkezleri, birçok diziye ev sahipliği yapmış görülmesi gereken ufak kasabaları ile sizleri misafir etmeyi bekliyor.

Bursa Nasıl Ulaşılır?

feribot
Feribot

Bursa konumu itibariyle Marmara Bölgesi’nde bulunması civar illerden ulaşımı kolaylaştırıyor. Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya ve Balıkesir ile kara sınırı olmasından dolayı birçok otoyol bağlantısına sahip. Öncelikle havayolu, denizyolu ve karayolu ile ulaşılabileceğini vurgulayarak bazı merkezlere uzaklıklarına bakalım.

İstanbul ile arası 245 kilometre iken Ankara ile arası 365 kilometredir. Eğer İzmir rotasında iseniz 330 kilometrelik bir mesafe kat etmeniz gerekecek. Eskişehir’e ve Balıkesir’e 150 kilometre, Yalova’ya ise 70 kilometre mesafededir.

Yalova veya Balıkesir üzerinden karayolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca feribot kullanarak denizyolu için İstanbul’dan direkt seferlerle ulaşmanız mümkün. Feribot ile geçişin gayet mantıklı olduğunu söylemeden geçmeyelim. İDO ve BUDO seferleri sayesinde saat sıkıntısı olmadan İstanbul – Bursa arası çalışan feribotları kullanabilirsiniz.

Bursa Tarihi Yerler

Bursa tarihi dokusundan söz etmiştik. Bu bağlamda da gezilip görülebilecek çok yer var. Bir gün içerisinde tümünü gezmeniz mümkün olmayabilir. Özellikle geniş bir alana yayılmış olan büyük şehirlerden birisidir. Dolayısıyla eserlerin konumları arasında büyük mesafeler doğabiliyor.

 • Bursa Ulu Camii

ulucamii
Ulucamii Şadırvan

Türkiye’nin içi en geniş camisi olma özelliğini taşıyan Ulu Camii’nin tam 20 kubbesi bulunuyor. Dönemin Padişahı 1.Beyazid tarafından yaptırıldığını ve sonrasında kaliteli restorasyonlarla ayakta tutulduğunu belirtelim. Şadırvanı ve mimarisiyle gerçekten göz dolduruyor.

 • Yeşil Türbe

Bursa Yeşil Türbe
Bursa Yeşil Türbe

İznik Çinisi açısından başyapıt olarak kabul edilen, tamamı çini ve işleme motifleriyle kaplı olan Yeşil Türbe’yi ziyaret ediniz. Bursa’nın ana sembollerinden birisidir ve geçmişe ışık tutan tarihi eserler arasındadır.

 • Atatürk Evi

bursa Atatürk evi
Atatürk evi

1923 yılında Bursa’yı tekrar ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’e dönemin Bursa Belediyesi tarafından hediye edilmiş olan köşktür. Bir zamanlar Mustafa Kemal Atatürk’ün bu evin içerisinde bulunduğu hissiyatını yaşamak büyüleyici.

 • Muradiye Külliyesi

Osmanlı tarafından yaptırılan sayısız külliye vardır. Bunların sonuncusu ise Muradiye Külliyesi olarak 2.Murat tarafından yaptırılmıştır. Bünyesinde cami, medrese ve hamam gibi pek çok binayı barındırır.

 • Koza Han

  Kozahan
  Kozahan

Aslında Bursa pek çok tarihi han ile ticaret alanında da en önemli şehir olduğunu söyleyebiliriz. Fakat turistler arasında en popülerinin Koza Han olduğunu belirtelim.

 • Saat Kulesi

  saat kulesi
  Saat Kulesi

Tophane Saat Kulesi’nin tarihi değeri olmasına rağmen yıkılmasından sonra tekrardan inşa edildiği bilgisini aktaralım. Ayrıca şu sıralar üzerinde dijital bir saat olması bazıları tarafından eleştiri alabiliyor.

 • Aynalı Çarşı

 • Aynalı Çarşı
  Aynalı Çarşı

Koza Han ile yan yana olan Eski Aynalı Çarşı hem gezmek hem de alışveriş yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden olabilir.

 • Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri

 • Osmangazi Türbesi
  Osmangazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucuları olan Osman Bey ve Orhan Bey’in ikisinin de mezarı Bursa Osmangazi’de bulunuyor. Türbeleri karşılıklı olarak konumlandırılmış ve tarihin tozlu sayfalarına tanıklık etmenizi sağlıyor.

 

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close