Tatil YazılarıYurt Dışı Tatili

Floransa ve Tarihin İçinde Kaybolmak

Önemli olaylara ev sahipliği yapan birçok şehir vardır. Floransa şehri de tarih kokan şehirlerden birisidir. Burada bulunan mimari yapılardan da anlaşılacağı üzere eski tarihte Floransa şehrinde birçok tarihi olaylar yaşanmışlıklar var. Tarihin içinde kaybolarak gezilebilecek birçok mekanı da içinde barındırıyor. Bu yazımızda Floransa ile ilgili bilgileri ve gezilmesi gereken önemli yerleri ilk ağızdan sizlere sunmak istedik.

Floransa Şehri Hakkında

Dünyanın en önemli sanatçılarına ev sahipliği yapan bu şehir Leonardo Da Vinci, Michelancelo gibi dünyanın en önemli sanatçılarını içinde barındırarak tarihte çok önemli bir yere sahip. Tarihi eserlerin yanı sıra Rönesanas döneminde ticaretin de en önemli başkenti olarak kabul ediliyor. Arno nehri etrafına kurulan bu şehir Rönesansın çıkış noktası olarak kabul edilir. Avrupa kıtasında gezilecek yerler arasında ilk sıraya konulacak bu şehir gezilip görülmesi gereken en ünlü şehirdir. Floransa tarihte çok önemli ticaret merkeziydi. Günümüzde turistik merkezi haline gelen bu şehir harika mimari eserleri  meraklı ziyaretçilerine cömerçe sergilemekten çekinmiyor.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa her ziyaretçide aynı duyguyu uyandırıyor mu bilemem ama beni kendine aşık etti. öylesine davetkar ve verici bir şehir ki insan hangi köşeye dönse bir tarihi şaheserle karşılaşıyor. bu şehri değil bir haftada bir yılda gezsek bile ilk defa göreceğimiz tarihten bir parça bulmak mümkün olurdu herhalde. Ama bu yazıda hepsinden bahsetmem mümkün değil. Aslında kendiniz gidip kendi gözlerinizle görmedikçe birisi size ne kadar anlatsa da fayda etmeyecektir. yine de belli başlı olan eserlerini ve meydanlarını az da olsa anlatmak adına bir kaç tane şahesere değindik.

l Uffizi

l Vecchio Sarayı

l Michelangelo Meydanı

l Floransa Katedrali

l Ponte Vecchio

l Signoria Meydanı

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa

Floransa Katedrali en tanınmış katedrali olmanın yanı sıra büyüklüğü ile de bilinir aslında ama hep abartıldığını düşünmüştüm ta ki görene kadar.. Floransa şehrinin sembolü haline gelmiş bu katedrali mutlaka görmelisiniz.. Aynı zamanda Gotik Mimarinin en önemli sembol eserlerinden biridir. 15. Yüz yılda inşa edilen bu katedral giriş kısmındaki saat güneşin batışını örnek alınarak ayarlanmış ve günümüzde hala çalışıyordu. katedral, bünyesinden birçok eseri barındırıyor ve bunları sergilemekten de çekinmiyorlar. Ayrıca Katedralin kubbesinden tarihi şehri izledik. muhteşem bir manzaraydı. Katedralin kubbesinde kıyamet ve cehennemi yansıtan birçok resim mevcut ama kubbe içerisinde birbirinden farklı ve tarihi yansıtan resimler gördük. Şehir köklü bir tarihe sahip. Bu nedenle tarihi mimarisi de imrenilecek kadar fazla.

Uffizi Galerisi

Floransa galeri
Floransa Ufizzi Galerisi

Uffizi Galerisi, tarihin en önemli sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Uffizi Galerisi’ne girdiğinizde tarihi duvarlardaki eserlere bakarak ne kadar önemli olduklarını adeta içinizde hissedeceksiniz. Tarihin en önemli sanatçılarının yaptığı heykeller, resimler, el yazmaları turistlerin Uffizi Galerisi önünde saatlerce beklemesine değecek kadar önemli gerçekten. Binlerce turistin yeri en çok ziyaret yeri olmasından dolayı Uffizi Galerisi önünde saatlerce süren kuyruklar oluşmaktadır. Rönesans oluşumunun etkileri görülen Floransa şehri birçok sanatçının doğmasına ev sahipliği yapmıştır.

Vecchio Sarayı

1470 yılında yapılan bu tarihi saray, Floransa şehrinin tarihini  bire bir yansıtıyor. Şehrin eski ünlü bankacısı ve aynı zamanda şehriyöneten Mediciler’in uzun yıllar yaşadığı bir saray burası. Signoria Meydanında yer alan Vecchio Sarayı şehrin en önemli eserleri arasında yer alıyor. Ayrıca saray restorasyon görse de hiçbir şekilde tarihini yansıtacak zararlar verilmemiş. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında.  Şehirde birçok lidere de ev sahipliği yapan saraylar da var. Vecchio Sarayı bu tarihin en önemli eserleri arasında yer alıyor tabii ki.

Ponte Vecchio

floransa
Ponte Vecchio Köprüsü

Arno Nehri üzerine kurulan Ponte Vecchio köprüsü Floransa mimari tarihinin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Pontce Vecchio üzerinde bulundurduğu dükkânlar ise attıkları otantik eşyalarla turistlerin dikkatini çekmeyi fazlası ile başarıyor. Dükkânlar da değerli taşlar, mücevherler gibi birçok ürün bulunmaktadır. Turistlerin en çok alışveriş yaptığı yerler arasındadır. Floransa şehrinde bulunan bu köprü tarih kokan muhteşem eserlerden sadece bir tanesi.

Signoria Meydanı

Şehrinin en önemli meydanları arasında ilk sırada yer almaktadır. Üstünde barındırdığı yüzlerce tarihe ışık tutan yapıtlar sayesinde en çok turist akımına uğrayan yer olmuştur. Üstünde barındırdığı Vecchio Sarayı gibi birçok tarihi yapıt Signoria Meydanı üzerinde konumlandırılmış. Üzerinde bulunan yüzlerce kafe ve mağazalarla hem gezip hem dinlenebileceğiniz eşsiz bir havası var bu meydanın. Meydanın mimarisi L harfi şeklinde tasarlanmış bir mimari olarak tarif edilebilir. Meydan üzerinde karşılıklı binlerce Tarihi Binalar ile tarihin içinde geziyormuş hissi veriyor ve tarihin içinde kaybolma isteği uyandırıyor.

Michelangelo Meydanı

david heykeli Floransa
Floransa David Heykeli

Michelangelo Meydanı ilk olarak ünlü Rönesans simgelerinden olan ressam Micgelangelo için müze yapılması amacı ile düşünülmüş. Lakin bu müze fikrinden vazgeçilmiş olsa da ismi Michelangelo  Meydanı olarak kalmaya devam etmiştir. Davud heykelinin kopyası bulunan bu tarihi meydan turistlerin en çok ziyaret ettiği meydanlar arasında tabii biz de ziyaret etmeden geçmedik. Floransa şehrine giden turistlerin en çok ziyaret ettiği fotoğraf çektiği yermiş ama çıplak bir erkek heykeli olduğunu hatırlatalım. Ayrıca dünyaca ünlü binlerce marka fotoğraf çekimleri için bu meydanı tercih ediyorlarmış.

Eğer bu şehire ve ya bir Avrupa şehrine tur arkadaşı ile gitmek isterseniz ve bu konu hakkında önceden bilgi almak isterseniz Tur Arkadaşı: Tur arkadaşlığı ile ilgili merak edilen 3 şey! isimli yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close