EgeGezilecek Yerler

Bir Tatil Cenneti Didim

Didim eski dönemlerden günümüze hep popüler bir yerleşim yeri olmuştur.Türkiye’nin Ege bölgesinde Kuşadası ile beraber Aydın iline bağlıdır. Bir çok medeniyetin hakimiyet kurduğu Didim günümüzde de Türkiye ve Dünya turizminin Bodrum, Marmaris, Alanya, Kalkan ve Fethiye gibi önemli bir tatil merkezi olma özelliğini taşımaktadır.Birçok kültüre ev sahipliği yaptığından tarihi yerleri de oldukça fazladır. Tarihi yerler, gezilecek doğal güzellikleri ve mavi denizi ile Türk ve Dünya tatilcilerinin gözdesi olmaktadır.Eşsiz tarihi dokusuyla, altın renkli kumsalları ve muhteşem koyları ile en müthiş kıyı kentlerinden biridir. Ege Bölgesi’nde en iyi Altınkum Plajı sahip olmakla beraber dünyanın en önemli ve en büyük tapınaklarından biri olan Apollon Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor. Kentte İngilizler başta olmak üzere birçok Avrupalı yaşıyor.  Alışveriş merkezleri ile ziyaretçileri için her mevsim açıktır. Görülmeye değer en önemli yerlerinden biri Apollon Tapınağı’dır. Didim gezisi sırasında bu tarihi yapıyı görmeniz gerekir.M.Ö. 8. yüzyılda Güneş Tanrısı Apollon adına inşa edilmiştir. Mitolojik dönemlerde kahinler merkezi olarak biliniyordu. Apollon Tapınağı, dünyanın en büyük üç tapınaklarından biri olma özelliğine sahiptir. Didim’de gezilecek yerleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Didim Gezilecek Yerler

 Akbük

Bu yer çok güzel koylara sahiptir. Didim merkeze yakın olması nedeniyle alternatif oluşturur. Akbük’te, her bütçeye uygun birçok otel, pansiyon ve alternatif konaklama imkanları vardır. Gezilecek yerleri, Plajları ve eğlence yerleri ile,Akbük güzel bir yerleşim yeri ve Didim’e 20 kilometre uzaklıktadır. Didim’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Milet Okulu ( Millet Antik Kenti)

Antik Yunan felsefesinin kurucuları başta olmak üzere tarihte iz bırakmış bir çok bilim adamı, filozofa ev sahipliği yapmıştır. Bu güzel şehir Anadolu topraklarının zenginliğini anlamamız açısından oldukça önemlidir.Bu antik kent tarihle ilgilenen ziyaretçiler için Didim’in tarihi yerlerinden bir tanesidir.

Didim Plajları

Sahil şeridinde olup 50 kilometre alana yayılmıştır. Bu plajlar mavi bayrak ödüllü olması nedeniyle Ege Denizi’nin en gözde turizm merkezleri arasında yer alır.

Altınkum Plajı

Didim merkeze 10 kilometre uzaklıkta olup Turkuaz mavisi denizinde, yelken, dalış, rüzgar sörfü gibi aktiviteler ön plandadır. Az ilerisinde biraz engebeli yoldan geçerek ulaşacağınız Manastır Koyu Plajı vardır. Buraya vardığınızda Eşek ve Bulamaç Adaları’nın muhteşem manzarasıyla karşılaşacaksınız.Didim’de gezilecek yerler listenizin en başında bulunması gereken Altınkum Plajı; DidimTatili denince akla gelenilk bölgedir.

Bafa Gölü

Bafa Gölü, Didim, Latmos, Herakleia, Felicia Seyahat

Didim ile arasında sadece 15 kilometre vardır. Bu göl bir doğa harikasıdır.Tabiat Parkı; çam ve zeytin ağaçları arasında yüzlerce farklı kuş türünü görmenize imkan tanırken, Manastır Koyu, deniz tatili için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. En sakin ve keyifli plajlarından biri olan Akbük plajı sayesinde de daha sakin ve dinlenebileceğiniz bir ortam bulabilirsiniz.

Apollon Tapınağı

Apollo Tapınağı, Yan, Hindi, Tatil, Antik Dönem, Bina

Günümüze kadar gelmiş güzel bir hikayesiyle Apollon TapınağıDidim Tarihi mekanlarının en başında geliyor. Mitoloji Tarihinde Milattan önceki yüzyıllarda insanların çoğu, kehanetlere ve büyülere inanırlardı. Bu insanlara göre her güzel şeyin bir tanrısı vardı. Böylelikle Apollon’da Güneş Tanrısı’ydı.ApollonDidim yöresinde çobanlık yapan Brankhos’a rastlar ve ona kehanetin sırlarını öğretir. Daha sonra çoban Apoolon adına ilk tapınağı kurar. Tapınağın diğer adı Didima’dır. Didma’nın anlamı ikiz kardeş demektir. Tanrıça Artemis’in ikiz kardeşi Apollon’dur. Didim gezilecek yerler listenizin başına Apollon Tapınağını yazmayı unutmayın.

Bafa Gölü Milli Parkı

Merkeze10 kilometre mesafededir. 5 tane küçük adası vardır. Teknelerle buralara geziler düzenleyebilir, çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan bölgede, bu uygarlıklara ait tarihi kalıntıları görme şansı elde edebilirsiniz. Beşparmak Dağı’nın yamaçlarında yer alan bu parkta, olta balıkçılığı, kampçılık ve dağın zirvesine yürüyüşler yapabilirsiniz. Didim doğal güzelliklerini keşfetmek için buraya mutlaka uğrayın.

Priene Antik Kenti

35 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Samson Dağları’nın eteklerine yapılmış olan bir mermer kent Athena Tapınağı ve diğer tarihi kalıntılar turistlerin ziyaretine sunulmuştur. Tarihi yerlerinden bir tanesi olup mutlaka görülmesi gerekir.

Didim Ulaşım

Karayolu ulaşımında; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Aydın gibi büyük kentlerden Didim ilçesine düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır.Ulaşım açısından oldukça kolay bir lokasyonda bulunmaktadır. Havayolu ulaşımı için ise Bodrum Havaalanı 85 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanı 140 km ve Dalaman Uluslararası Havalimanı 220 km mesafededir.

Konaklama

Dünya’nın en seçkin tatil yerlerinden bir tanesi olan Didim; gerek Otelleri, gerek Pansiyonları ile tatil için fazlasıyla alternatif bulabileceğiniz seçkin bir Turistik bölgemizdir.Hemen hemen her bütçeye göre konaklayabileceğiniz bir yer bulabilirsiniz. Otelleri ve Pansiyoları, şüphesiz Dünya’nın en güzel otelleri listesine girebilecek seviyededir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close