EgeGezilecek YerlerTatillerYaz Tatili

Yaz Tatili İçin Mutlaka Gitmeniz Gereken Yer!

Türkiye’de uzun yıllar boyunca birçok lüks tatilcinin ayrıcalıklı bir tatil için tercih ettiği ilçelerden biri olan Çeşme, İzmir’e bağlı bir ilçe olarak her zaman tercih edilmektedir. En önemli tatil bölgelerinden biridir. Hem eşsiz bir deniz tatili hem de gezilecek yerler sayesinde ayrıcalıklı bir tatil keyfi yaşatmaktadır. buradan Seferihisar’ a da geçebilirsiniz.

Birçok değerli ve lezzetli mutfak ürünleri içerisinde bulunan damla sakızlı muhallebi, damla sakızlı dondurma ve çeşme kumrusu gibi farklı lezzetleri bu tatilde tadarken tarihine de tanıklık edebilirsiniz. Yunan medeniyetleri zamanında inşa edilmiş olan Çeşme medeniyetlerin izlerini halen barındırmakta ve birçok tarihi gezi noktası ile keyifli bir tatil imkanı sunmaktadır. Bu eserlerden en önemlileri 1508 yılında inşa edilmiş olan Çeşme Kalesi’dir. Çeşme’ye bağlı olan en önemli semt ise Alaçatı’dır.

Sahip olduğu taşevler, yel değirmenleri ve çarşıları ile Alaçatı keyifli bir gezi sunmaktadır. Çeşme’de gezebileceğiniz başlıca yerleri aşağıda sıraladık;

Çeşme Kalesi

İzmir Çeşme Kalesi

Kale 1508 yılında Sultan II. Bayezid döneminde Aydın valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e yaptırılmıştır. İlk olarak 17. Yüzyıldaki Venedik savaşlarında, daha sonra  Deniz savaşında büyük zarar görmüştür. İkisi kıyıda, ikisi sırtta bulunan kale daha sonra onarılmıştır. Kalenin Barbaros Kulesi, 1984 yılından sonra Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenmiştir. Erythrai antik kentinden çıkarılan çeşitli eserler ile Çeşme ve çevresinden derlenen eserler bu müzede sergilenmektedir.

Kanuni Kervansarayı

Kalenin güneyinde yer alan Kanuni Kervansaray’ı günümüzde otel olarak kullanılmaktadır. 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edilen Kervansaray, U planına sahip, avlulu  ve iki katlıdır.Sakinliğin Başkenti Seferihisar

Çeşme Ilıcaları

İzmir Çeşme plajı

İzmir yolunda yer almakta plaj ve ılıca bir aradadır. Suyun içeriğinde sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür bulunmaktadır.  Sıcaklığı 58 dereceyi bulmaktadır. Romatizma, şişmanlık, raşitizm, gut, deri ve kadın hastalıkları, karaciğer ve idrar yolları rahatsızlıklarına yararlı olduğu bilinmektedir. Kaplıca çevresindeki konaklama tesisleri havuz ve banyolara sahiptir.

Şifne (Reisdere) Kaplıcası ve Çamuru

Çeşme ılıcalarının 5 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Su sıcaklığı 38 dereceye ulaşmaktadır. Kaplıca kadın hastalıkları, raşitizm, romatizma, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Sodyum klorür ve kalsiyum içerir. Çevresinde birçok konaklama tesisi bulunmaktadır.

Dalyan

İzmir Dalyan Merkezine 2 km uzaklıkta kuzeyde bir mahalledir. Dalyan köyü  boğaz olarak da adlandırılmaktadır. Yatların ve balıkçı teknelerinin konaklaması için oldukça uygun bir yerdir. Koydaki balıkçı lokantalarında her tür balığı bulmak mümkündür. Burası turistler için yaz gecelerinin vazgeçilmez mekanlarından birisidir.

Çiftlikköy

Çeşme merkezine 5 km güneydoğuda ince kumlu plajların yanı sıra sörf için rüzgarların eksik olmadığı bir belde. Kapılarındaki ahşap işçiliği ve mimari özellikleri görülmeye değerdir.  Mavi bayraklı Pırlanta ve Altınkum da burada bulunmaktadır.

Alaçatı

İzmir Çeşme Alaçatı  Alaçatı ülkemizde son yıllarda en hızlı gelişen turizm merkezlerinden biridir. Sert rüzgarların esmesinden dolayı Avrupa’nın en önemli rüzgar sörfü merkezlerinden biri olmuştur.Sörf ile ünlenmenin yanında belde özgün mimarisi, yel değirmenleri, asma bahçeleri ve dar sokaklarıyla ilgi çekici durumdadır. Belde de sörf okulu da bulunmaktadır. Altın sarısı kumsalı ve sığ denize sahip olması nedeniyle özellikle çocukların denize girmesi için oldukça uygundur.

Etiket: Çeşme Kalesi, İzmir, Kumsal, Kaplıca, Ilıca, Sörf

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close