Gezilecek YerlerKaradeniz

Batı Karadeniz’de Bir Cennet, Amasra

Amasra Tarihi

Mazisi üç bin yıl öncesine dayanan Amasra, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle bütünleşerek, Batı Karadeniz’in uğrak noktası haline gelmiştir. Geçmişte Sesamos, Amastris, Samastro isimleriyle de anılmıştır. Medeniyetlere başkentlik yaptığı da bilinmektedir.

Bartın’ın ilçesi olup, gidip görülmesi gereken yerler listemizde mutlaka yer almalıdır.Ziyaretçilerini ilk andan tesiri altına almakla beraber, tekrar gelmelerini de mutlaka garanti eder. Huzurlu bir tatilin kapılarını aralamak istiyorsanız, yolunuz mutlaka bu küçük tatil beldesinden geçmeli. Soğuk kış ayları dışında her mevsim gitmenizi öneririm. Fakat, mavinin kokusunu içinize çekmek, yeşile doymak ve en önemlisi de kafa dinlemek istiyorsanız bunun için en ideal mevsim, kuşkusuz bahardır.

amasra
Amasra

 

Konaklama Seçenekleri

Konaklamak için bütçenize ve zevkinize uygun çokça otel bulunmaktadır. Çoğunluğu butik otel konseptindedir. Bu şirin konaklama merkezlerinden en çok tercih edilenleri ise masallar diyarını andıran bungalov evleridir. Tüm bu bilgilerle birlikte Amasra keşfi için ortalama 3-4 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Gezi rotanızı belirleyecek turistik noktalar merkezinde bulunmaktadır ve bu özelliği sayesinde her birine ulaşım oldukça kolaydır.

Gezilecek Yerler

Verdiğim ön bilgiler sayesinde Amasra ilçesini zihninizde resmetmeye başladığınızı umuyorum. Şimdi detaylara inerek, gezilecek yerler listeme göz atalım…

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Tarihi yapısı ve eşsiz manzarası sayesinde ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Amasra Müzesi

Küçük bir salonda,1995 yılında faaliyete başlamıştır. Görülmeye değer çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırır. Müzede Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemine ait kalıntılar ziyaretçilere tanıtılmaktadır.

Göldere Şelalesi

Şimdiki durağımız, doğa severlere ve kamp tutkunlarına şiddetle tavsiye edebileceğim Göldere Şelalesi. Sabah saatlerinde doğanın tadını çıkarıp, gecelerinizi kamp ateşiyle aydınlatabilirsiniz.  Fotoğraf karelerinizi süsleyen bu doğal güzellik en güzel pozlarını ise, gün batımında veriyor.

Amasra Plajları

Şayet Amasra gezisi için yaz aylarını tercih edecek olursanız deniz, kum , güneş üçlüsünün tadına doyasıya varabilirsiniz. Tur tekneleri vasıtasıyla, denize girilecek koylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tavşan Adası

Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tavşan Adası, Kemere Köprüsü’nün tam  karşısında yer alır. Adaya tekne turları ile ulaşabileceğiniz gibi, maceracı bir gezginseniz yüzerek de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Direkli Kaya

Küçük liman bölgesinde bulunan Direkli Kaya’nın, geçmişte Cenevizlilerin himayesi altında bulunduğu bilinmektedir. Kulenin uzunluğu 7 metre olup,gün batımında ziyaretçilerine enfes bir Amasra görüntüsü sunmaktadır.

Kemerdere Köprüsü

Cevizlik Vadisi’nde bulunan Kemerdere Köprüsü, Amasra’ya 3 km uzaklıktadır. Siz de gezilerinizde tarihi ve kültürel yapılara yer vermek istiyorsanız, listenize Kemerdere Köprüsü’nü eklemeyi unutmayın.

Edhem Ağa Konağı

Gezi rotamın son durağı, geçmiş zamanlarda yaşayan bir madencinin kendi adıyla yaptırdığı Edhem Ağa Konağı. Konak ziyaretçilere kapalı olduğu için yalnızca dışarıdan fotoğraf çekmenize imkan sağlanıyor.

Amasra

Amasra gezilecek yerler yazısı boyunca bölgede gezip görmeniz gereken en önemli yerler hakkında bilgiler paylaşmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim. başka bir Karadeniz şehri olan Sinop ile ilgili Muhşemteşem Doğasıyla Sinop yazımıza da bir göz atın isterseniz.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close