GünübirlikHafta SonlarıTatil Önerileri

Abant Gölü! Nasıl Gidilir? Nereler Gezilir?

Abant Gölü, Bolu il sınırlarında bulunan bir doğal mirastır. Yaz aylarında fazlasıyla ziyaretçinin akın ettiği gölün kış aylarında da müthiş bir görüntüsü vardır. Deniz seviyesinden 1350 metre kadar yüksekte bulunması ve dağlarla çevrilmiş bir konumda yer alması sebebiyle kış aylarında tamamıyla donar. Bu manzara kadar güzel olan bir diğer manzarası ise yaz aylarında karşımıza çıkar. Yeşilin maviyle ahenkle dans ettiği bir doğa harikasını görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Konum olarak Bolu’ya 34 kilometre uzaklıkta bulunması ulaşım açısından kolaylık sağlıyor. Ayrıca Keremali ve Abant dağlarının üzerinde bulunduğunu belirtelim. Çevresini saran dağlar ve tepeler ise Tabiat Parkı sınırlarını çizmektedir.

Doğanın en içten halini görme şansı yakalayacağınız Abant Gölü tabiat parkında tavşan, tilki, yaban ördeği, keklik, yabandomuzu, ayı ve yaban güvercini görme şansına sahipsiniz. Ayrıca bu gölün alabalığından söz etmeden geçemeyiz. Gölün çevresinde hem alabalık üretimi yapılmakta hem de geyik çiftlikleri yer almaktadır.

Abant Gölü Nasıl Gidilir?

Abant tatili planladığınız zaman direkt olarak rotanızı oluşturmak isteyebilirsiniz. Abant gölü nasıl gidilir? konusuna değinmeden önce Bolu ile arasında yalnızca 34 kilometre olduğunu hatırlatalım. Özellikle ulaşım açısından en önemli avantajı İstanbul-Ankara otoyoluyla bağlantısı olmasıdır.

İstanbul’dan gelecek olanlara 280 kilometre mesafede iken Ankara’dan sadece 225 kilometre uzaklıktadır. İzmir ile Abant gölü arasındaki mesafe ise 620 kilometredir. Dilediğiniz şehirden şehirlerarası otobüs firmalarından Bolu merkeze bilet alarak ulaşabilirsiniz. Bolu merkezin ardından Abant minibüsleri veya taksi seçeneğiyle 34 kilometrelik yolu kat edebilirsiniz.

Fakat tatilin keyfini daha iyi çıkarmak için hususi aracınızla Abant gölüne gitmek isteyenler için de bir bilgi verelim. Bu kez Anadolu Otoyolu üzerinden seyrederek Bolu Dağı Tüneline kadar devam etmelisiniz. Bolu Dağı tünelinin çıkışında Anadolu Otoyolundan ayrılarak Bolu-Düzce yoluna sapmadan Abant yoluna girip devam etmelisiniz.

Bu yol ayrımının ardından Abant yolu sizi 30 kilometreden daha az bir mesafede hedef noktaya ulaştıracaktır. Abant Gölü yolu üzerinde yüzlerce tesis görme şansınız var. Bunların birçoğu restoranlardan oluşuyor ve onlarca otel ile konaklama şansı bulabiliyorsunuz.

Abant Gölü Çevresinde Neler Yapılır?

Gölün toplam çevre mesafesi sadece 7 kilometredir. Ancak, tabiat parkı ve civarda göreceğiniz yerlerle daha fazla aktivite yaratabilirsiniz. Tabiat parkı giriş ücretleri ise her yıl belirli değişikliklerle artabiliyor. Son güncel rakamları gidince mutlaka sorun.

Abant Gölü gezilecek yerler arasında da pek çok alternatifiniz var. Ufak bir tatil bölgesine sahip olmasına rağmen günlerinizi dolu dolu geçirebileceğiniz aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

 1. Tabiat Parkı Gezisi

Doğa ile iç içe olmayı seven biriyseniz hemen dar patikalarla birbirine bağlanmış olan yolları takip edebilirsiniz. Dağ ve tepelerin yeşil ormanla bütünleştiği, aşağıda göl manzarasını izleyebileceğiniz doğa yürüyüşlerinin sağlık açısından da önemli bir yeri var.

 1. Tabiat Parkı Müzesi

Çok büyük bir müze olmamakla beraber tabiat parkı içerisinde yer alan müzeyi gezmenizi öneririz. Bölgenin tarihi ve yakın geçmişi ile ilgili dağıtılan kitapçıklar daha verimli bir tatil yapmanıza olanak tanıyabilir.

 1. Abant Gölü Manzarasıyla Kahvaltı Yapmak

Abant Gölü etrafında müthiş restoranlar ve işletmeler yer alıyor. İlk etapta doğayı kirlettiğini düşünseniz bile gölün kıyısında buralarda kahvaltı yapabilmek gerçekten müthiş bir deneyime dönüşüyor. Manzaranızı oluşturan göl, orman ve dağ ise gerçekten meditasyona dönüşen büyüleyici bir an yaratıyor.

 1. Abant Gölü Piknik Alanları

Ufak bir çanta yaparak yeşil çimlerin, ağaçların ve tertemiz havanın eşlik ettiği bir piknik yapabilirsiniz. Bunun için  piknik alanları gölün hemen yakınlarında konumlanmış durumda.

 1. Seyir Tepesi

Seyir tepesi tüm gölün manzarasını izleyebileceğiniz fakat izlemek için uzunca bir yol kat etmeniz gereken alanlardan birisidir. Abant Tepe Yürüyüş Parkuru veya Abant-Feriz Yaylası-Akçaalan Yürüyüş Parkuru ile Seyir tepesine ulaşabilirsiniz. Abant tepe yürüyüş parkuru 11 kilometre iken diğer güzergah biraz daha uzun ve 18 kilometredir.

 1. Kamp Alanları

Otelde kalmak yerine yine doğayla iç içe bir tatil yapacaksanız kamp atabilirsiniz. Kamp için 3 kişiye kadar çadır kurma ücreti daha ekonomik iken 3 kişiden sonra biraz artıyor. Kendi karavanınızla  girebiliyorken, karavan kiralama şansınız mevcut. başka kamp alanlarını merak ederseniz sizeArkadaşlarla-Kamp-İçin-Keşfedilmemiş 6 Muhteşem Yer! isimli yazımızı okuyun!

 1. Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü yapmayı düşünenler için diğer alternatif noktalardan daha ön planda gelen bir yerdir. Hem 30 metre hem de 180 metrelik iki farklı tepeden yapılabiliyor. Haliyle eğitim almak ve ilk yamaç paraşütü deneyimini yaşamak için ideal seçim olacaktır. Fiyat bandı ortalama 300 TL dolaylarında geziyor.

 1. Sportif Olta Balıkçılığı

Abant Gölü içinden balık tutmak için av yasağı olmayan süreci değerlendirmelisiniz. Abant gölü sportif olta balıkçılığı için sezonun açılışı 1 Mart. 1 Ekim tarihine kadar ücret ödemeden ve izinle uğraşmadan sportif balıkçılık yapabiliyorsunuz.

Abant Gölü Yeme İçme

Bolu, aşçılık konusunda Türkiye’nin bir numarasıdır. Hal böyle olunca Abant mutfağı hakkında insanda merak uyandırıyor. Yöresel yemekler için aşağıda bir liste hazırlayacağız. Ayrıca göl civarında bulunan restoranlarda sadece yöresel tatlar değil aynı zamanda mangal, ızgara ve diğer mutfak türlerine ilişkin alternatiflerle de dolu dolu yararlanabilirsiniz.

Abant Mutfağı Lezzetleri

 • Yoğurtlu Bakla Çorbası
 • Ovmaç Çorbası
 • Acı Su Bazlaması
 • Etli Mantı
 • Mengen Pilavı
 • Orman Kebabı
 • Ekmek Aşı
 • Çantıklı Pide
 • Kaşık Sapı
 • Kaldırık Dolması
 • Kedi Batmaz
 • Kabaklı Gözleme
 • Nohutlu Çorba
 • Paşa Pilavı
 • Kara Kabak Tatlısı
 • Palize
 • Kaşık Atmaç
 • Höşmerim
 • Çiğ Börek
 • Ördek Sarması
 • Kızılcık Tarhana Çorbası

Abant Gölü çevresinde ve Abant yolu üzerinde bulunan yüzlerce restorana uğrayarak bu yöresel tatlarla tanışabilirsiniz. Ortalama olarak göl kıyısında doğal köy kahvaltısı fiyatları 50 ile 70TL arasında değişiyor. Izgara içinse ete göre değişken fiyatlar olsa da kilo bazında 150-200 TL arası fiyatlar bulabiliyorsunuz.

Abant Gölü Konaklama

Abant Gölü  Tabiat Parkı içinde konaklama  alternatifiniz iki adet. Burada sizin tercihinize ve tatil beklentinize göre bir değişkenlik söz konusudur.

 • Kamp & Karavan

Dilerseniz kamp alanında çadır kurarak ya da karavan kiralayarak tam bir doğa tatili yapabilirsiniz. Hem hesaplı hem de temiz havayla iç içe bir tatil için ideal seçim olacaktır.

Otel Konaklama

Göl çevresinde olduğu gibi civarında da yüzlerce farklı otele rastlayabilirsiniz. Bu bağlamda da genelde doğa manzaralı odalar olduğu için tatiliniz müthiş bir manzarayla taçlanacaktır. Temiz havanın haricinde dağ, yeşillik ve gölün maviliğiyle bezenmiş bir tatil planı mümkün olmaktadır.

Eğer otel veya göl evi olarak adlandırılan tesislerde kalmak istiyorsanız bütçe olarak sezona bağlı değişken fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.Göl manzarası bulunan oteller kompleks tesisler olarak geçiyor ve iki kişilik konaklama fiyatları gecelik 1000TL civarlarından başlayabiliyor. Göl evleri ise şömine başında ve orman içerisinde müthiş bir gece geçirmek isteyenlere 350 – 600 TL arasında fiyatlarla hizmet veriyor.

Abant Gölü çevresindeki oteller dışında yol üzerinde bulunan otelleri tercih ederseniz daha ekonomik bir alternatif bulabilirsiniz. Ortalama iki kişilik oda ücretlerinin 250 ile 400 TL arasında değiştiği onlarca farklı otel olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close